Kdo mohl mít zájem na zničení plynovodu v moři? Nejvíce indicií ukazuje na Rusko

Martin Novák Martin Novák
29. 9. 2022 14:47
Plynovod Nord Stream v Baltském moři je po čtyřech explozích mimo provoz. Švédské a dánské úřady začaly poškození a únik plynu vyšetřovat, ale pátrací týmy budou moci navštívit oblast z bezpečnostních důvodů až za několik dní. Zda byly exploze výsledkem sabotáže, není jasné.
Fotografie unikajícího plynu, pořízená z paluby dánského průzkumného letounu u ostrova Bornholm.
Fotografie unikajícího plynu, pořízená z paluby dánského průzkumného letounu u ostrova Bornholm. | Foto: Reuters

Výbuchy poškodily obě větve plynovodu - Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poblíž dánského ostrova Bornholm v hloubce zhruba 70 metrů pod hladinou. Dvě ze čtyř explozí ale nastaly ještě ve švédských teritoriálních vodách.

Online deník Aktuálně.cz nabízí odpovědi na otázky, které se v souvislosti s bezprecedentní událostí objevují. Byť zatím neúplné a částečné, protože vyšetřování se teprve rozjíždí.

Kdo mohl mít zájem na poškození?

"Jednoznačně Rusko. Cena plynu se zvedla a nálada v Evropě je o něco nervóznější. Zvýšily se obavy o to, jak to bude v zimě a vlastně i po jejím skončení," říká odborník na energetickou politiku Martin Jirušek z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

"Pochybuji, že by za výbuchy stála Ukrajina, protože kdyby to vyšlo najevo, znamenalo by to konec její podpory ze strany Západu. A co se týká Spojených států, tak si nedovedu představit, jak by obhájily, že takto zasahují do zájmů Evropy, když jsou její spojenec," dodává k možným teoriím.

Co o poškození tvrdí Rusko?

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil obvinění ruské strany za hloupé a absurdní. Podle ministerstva zahraničí se výbuchy odehrály v místech, které mají pod kontrolou americké tajné služby. Ruská státem kontrolovaná tisková agentura RIA Novosti napsala, že za útokem stojí ukrajinští teroristé.

Co se říká a dělá v jiných zemích?

Britské ministerstvo obrany zastává názor, že šlo o útok, který spáchalo Rusko, napsal s odvoláním na svůj zdroj z ministerstva londýnský deník The Times. Nálože byly podle Britů umístěné k plynovodu už dříve a nyní je někdo aktivoval. Německá kontrarozvědka se podle týdeníku Der Spiegel domnívá, že plynovod je neopravitelný a nebude již nikdy funkční.

"Zatím není známo, kdo je za touto sabotáží, ale myslím, že je to jasné," řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol na konferenci o obnovitelných zdrojích v Paříži. Španělská ministryně energetiky Sara Aagesenová Muňozová řekla, že za únikem plynu z Nord Streamu je pravděpodobně Kreml.

Takto exploze zachytila německá výzkumná stanice.
Takto exploze zachytila německá výzkumná stanice. | Foto: Reuters

Norsko mezitím zpřísnilo ostrahu svých potrubí, která vedou plyn do evropských zemí. "Rozmístili jsme více hlídek," prohlásil norský premiér Jonas Gahr Støre.

Přichází v úvahu jiná možnost než řízená exploze?

"Jsme si celkem jisti, že to byly exploze, a ne zemětřesení," uvedl ředitel dánské agentury pro geologický průzkum Flemming Larsen.

"Všechny výbuchy byly časově blízko u sebe, byly koordinované. Nikdo nezaznamenal žádné pohyby mořského dna, žádné zemětřesení, takže vše ukazuje na to, že jde o uměle vyvolané výbuchy," tvrdí i Jirušek.

"Pravděpodobná není ani technická závada. Nord Stream 2 nebyl ještě spuštěn, Nord Stream 1 už také mnoho plynu nedodával. Stalo se to v oblasti, kde je na dně mnoho vraků, chemikálií, průmyslového odpadu nebo náloží z druhé světové války. Proto Dánsko už dříve u ostrova Bornholm omezovalo použití kotev."

Dá se jednoznačně prokázat, kdo útok spáchal?

"Bude se pracovat spíše s nepřímými důkazy. Jaké typy lodí se v danou dobu v oblasti pohybovaly nebo odkud kam se přesouval jaký materiál. Bude to asi podobné, jako když se vyšetřovalo sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou v roce 2014 nebo vyšetřování otravy Sergeje Skripala v Británii v roce 2018," odpovídá expert z Masarykovy univerzity.

Švédská kontrarozvědka (SAPO) už případ převzala od policie a vyšetřuje ho jako "sabotáž ohrožující švédské zájmy".

Video: Zčeřený kruh v moři po úniku plynu má průměr jeden kilometr

Únik Nord Streamu: Video zachycuje kruh zčeřené hladiny, který má kilometr v průměru | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy