Kauza Dieselgate: Soud v USA dal Volkswagenu o týden víc na dohodu s úřady a majiteli vozů

ČTK ČTK
16. 6. 2016 8:21
Automobilka Volkswagen, která manipulovala s emisemi oxidu dusíku, má o týden víc na dohodu s regulačními úřady a majiteli těchto vozů, rozhodl americký soud. Řešení vedle odškodného pro majitele aut zahrnuje nabídku firmy odkoupit naftové vozy, které jsou nastaveny na manipulace s emisemi oxidů. Co se s odkoupenými vozy stane, ale není jasné. Zejména ale není jasné, kolik bude druhá největší světová automobilka muset zaplatit na pokutách za porušení amerických pravidel na ochranu ovzduší.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Washington - Americký soudce prodloužil v úterý německé automobilce Volkswagen o jeden týden termín pro konečnou dohodu s regulačními úřady a majiteli téměř půl milionu jejích vozů na řešení skandálu s manipulacemi emisí. Nový termín stanovil soudce federálního soudu v San Francisku Charles Breyer na 28. června.

Volkswagen se na základních principech řešení kauzy v USA dohodl 21. dubna. Řešení vedle odškodného pro majitele aut zahrnuje nabídku firmy odkoupit naftové vozy, které jsou nastaveny na manipulace s emisemi oxidů dusíku. Jeho součástí bude rovněž fond pro řešení otázky nadměrných emisí a fond na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu.

Mezi nevyřešenými body je například to, co se stane s auty, co Volkswagen odkoupí, a jak bude toto odkupování vypadat. Zejména ale není jasné, kolik bude druhá největší světová automobilka muset zaplatit na pokutách za porušení amerických pravidel na ochranu ovzduší.

Breyer prodloužil termín na žádost bývalého ředitele FBI Roberta Muellera, který v případu působí jako soudem jmenovaný prostředník. Prodloužení soudce podle agentury Reuters zdůvodnil "vysoce složitou povahou navrhovaných řešení". Na konečné dohodě pracují s Volkswagenem americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), ministerstvo spravedlnosti USA, Federální obchodní komise, kalifornský vládní úřad pro čistotu ovzduší a právní zástupci majitelů vozů.

Skandál propukl loni v září, kdy EPA Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů, z toho 482 tisíc vozů s dvoulitrovým objemem motoru, o něž v tomto případu jde. Celosvětově jde až o 11 milionů vozidel.

Po vypršení červnové lhůty se ke konečnému znění dohody bude moci vyjádřit veřejnost. Pak ji musí schválit soud, což by mohlo nastat během slyšení, které je zatím plánováno na 26. července.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy