Kapitán Concordie svlékl po nárazu uniformu, pak utekl

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 10. 2013 15:05
Schettinova milenka promluvila u soudu. Riskoval prý často.
Domnica Cemortanová.
Domnica Cemortanová. | Foto: YouTube.com

Grosseto - Moldavská tanečnice, která byla na můstku výletní lodi Costy Concordie v době jejího ztroskotání, poprvé po téměř dvou letech přiznala vztah s kapitánem Francescem Schettinem.

To ale není všechno; Domnica Cemortanová u soudu v italském městě Grosseto prozradila také to, že třiapadesátiletý kapitán riskantní a neplánovaný manévr u Giglia osobně nakázal provést, a že to nebylo poprvé, co něco podobného udělal.

Vždy to ale podle ní prováděl s vědomím vlastníka lodi - rejdařské společnosti Costa Cruises.

Poté, co obří plavidlo s 4200 lidmi na palubě narazilo na mělčinu a na lodi vypukla panika, se Schettino podle šestadvacetileté tanečnice převlékl do civilu a z můstku uprchl.

"Byl to prostě chaos, lidé běhali tam a zpátky," cituje tanečnici britský deník The Telegraph. Když si kapitán uvědomil rozsah havárie, vyzval svou milenku, aby nastoupila do záchranného člunu. "Musíš jít, jdi a zachraň se," řekl jí údajně.

Cifra 4200 lidí na palubě nemusí být přesná, protože loď údajně cestou nabírala černé pasažéry. "Když jste něčí milenkou nebo milencem, neptají se vás na jízdenku," vypověděla Cemartonová pod přísahou. V době nehody pracovala na Concordii jako tanečnice třetím měsícem.

Vztah s kapitánem lodi přiznala až poté, co prokurátor během křížového výslechu zopakoval otázku třikrát a připomenul jí, že pokud bude u soudu lhát, hrozí jí vězení, napsala agentura AP.

Žalobci tvrdí, že právě přítomnost dívky na můstku během přiblížení ke Gigliu byla jednou z hlavních příčin neštěstí, při němž přišlo o život 32 lidí.

V osudový večer Schettino Domnicu Cemortanovou pozval na večeři do jedné z lodních restaurací a po jídle ji vzal i na kapitánský můstek. Ještě 15 minut před nárazem ale byli Schettino i jeho milenka v restauraci.

Vrchní číšník Costy Concordie Antonello Tievoli, který z Giglia pochází, u soudu přiznal, že kapitána o přiblížení k ostrovu požádal.

Francesco Schettino čelí obvinění z trestných činů zabití, opuštění potápějící se lodi a způsobení námořní katastrofy. V případě prokázaní viny mu hrozí až 20 let vězení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy