Kapitán Concordie svlékl po nárazu uniformu, pak utekl

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 10. 2013 15:05
Schettinova milenka promluvila u soudu. Riskoval prý často.
Domnica Cemortanová.
Domnica Cemortanová. | Foto: YouTube.com

Grosseto - Moldavská tanečnice, která byla na můstku výletní lodi Costy Concordie v době jejího ztroskotání, poprvé po téměř dvou letech přiznala vztah s kapitánem Francescem Schettinem.

To ale není všechno; Domnica Cemortanová u soudu v italském městě Grosseto prozradila také to, že třiapadesátiletý kapitán riskantní a neplánovaný manévr u Giglia osobně nakázal provést, a že to nebylo poprvé, co něco podobného udělal.

Vždy to ale podle ní prováděl s vědomím vlastníka lodi - rejdařské společnosti Costa Cruises.

Poté, co obří plavidlo s 4200 lidmi na palubě narazilo na mělčinu a na lodi vypukla panika, se Schettino podle šestadvacetileté tanečnice převlékl do civilu a z můstku uprchl.

"Byl to prostě chaos, lidé běhali tam a zpátky," cituje tanečnici britský deník The Telegraph. Když si kapitán uvědomil rozsah havárie, vyzval svou milenku, aby nastoupila do záchranného člunu. "Musíš jít, jdi a zachraň se," řekl jí údajně.

Cifra 4200 lidí na palubě nemusí být přesná, protože loď údajně cestou nabírala černé pasažéry. "Když jste něčí milenkou nebo milencem, neptají se vás na jízdenku," vypověděla Cemartonová pod přísahou. V době nehody pracovala na Concordii jako tanečnice třetím měsícem.

Vztah s kapitánem lodi přiznala až poté, co prokurátor během křížového výslechu zopakoval otázku třikrát a připomenul jí, že pokud bude u soudu lhát, hrozí jí vězení, napsala agentura AP.

Žalobci tvrdí, že právě přítomnost dívky na můstku během přiblížení ke Gigliu byla jednou z hlavních příčin neštěstí, při němž přišlo o život 32 lidí.

V osudový večer Schettino Domnicu Cemortanovou pozval na večeři do jedné z lodních restaurací a po jídle ji vzal i na kapitánský můstek. Ještě 15 minut před nárazem ale byli Schettino i jeho milenka v restauraci.

Vrchní číšník Costy Concordie Antonello Tievoli, který z Giglia pochází, u soudu přiznal, že kapitána o přiblížení k ostrovu požádal.

Francesco Schettino čelí obvinění z trestných činů zabití, opuštění potápějící se lodi a způsobení námořní katastrofy. V případě prokázaní viny mu hrozí až 20 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy