"Přístup Ukrajinců mě šokoval." Ruští vojáci chtějí zničit kremelský režim

Reuters Michaela Prešinská Reuters, Michaela Prešinská
12. 4. 2024 9:50
Protiputinovská jednotka složená z ruských občanů – prapor Sibiř – se rozrostla o několik desítek nových rekrutů. Ti v Kyjevské oblasti absolvovali cvičení, během kterého je zaučovali vojáci, kteří se v březnu účastnili přeshraničních nájezdů do ruských oblastí Belgorod a Kursk. "Ukrajinci se k nám chovají jako ke svým. Starají se o nás, jako bychom byli jejich děti," tvrdí v reportáži.
"Jsme rodina.” Rus bojující za Ukrajinu popsal rozdíly v armádách obou zemí | Video: Reuters

Nový rekrut ze sibiřského praporu Nord, který se redaktorům z agentury Reuters z bezpečnostních důvodů představil pod svou bojovou přezdívkou, byl po svém přijetí do jednotky překvapený. "Čekal jsem, že sem přijedu a budu žít v zákopech až do konce svých dnů. Pak se ukázalo, že s námi zachází jako s elitou," vypráví.

"Ani jednou jsem neslyšel, že bychom my Rusové byli lidé druhé kategorie. Že to o nás Ukrajinci říkají, neustále opakují moderátoři a hosté ruské (státní a Kremlem ovládané) televize," dodává.

Voják tvrdí, že bojovat za Ukrajinu se od "mlýnku na maso," jak analytici přezdívají bojové taktice ruské armády, značně liší. "Starají se o mě, jako bych byl jejich dítě. To ve mně zanechalo velmi silný dojem. Hned nám řekli: 'Kluci, teď jste naše děti, postaráme se o vás.' A tak jsme se stali součástí rodiny," uvedl.

Popsal také, že ve srovnání s jeho zkušeností z ruské armády je přístup ukrajinských plukovníků přátelský. "Byl jsem v šoku. V Rusku musíte vždycky pozdravit plukovníka: 'Soudruhu plukovníku'. Ale tady každý velitel ví, že zítra bude v zákopech po vašem boku. Takže vás považuje za sobě rovného," popisuje. 

Ruští představitelé v minulosti označili sibiřský prapor za loutku ukrajinské armády a americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky již dříve uvedl, že skupiny při svých nájezdech jednají nezávisle na Ukrajině, Kyjev však nikdy neobjasnil, jak získaly moderní zbraně a obrněná vozidla, která během svých operací používají.  

"Tato válka může být ukončena pouze tehdy, když Putin a jeho nejbližší okolí budou zabiti. A pokud se tak stane, liberální opozice by si měla 'nechat narůst koule'," říká další z rekrutů, kterému kolegové z jednotky říkají Johnny. 

"Tanky jsou mi u pr…" Americký voják bez obalu popsal, co teď Ukrajina potřebuje

"Nemáme už žádnou munici, kéž bychom si ji dokázali vyrobit sami," tvrdí ukrajinští vojáci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy