Praha - Ve městě Brignoles na jihu Francie zvítězil ve volbách starosty kandidát krajně pravicové Národní fronty nad soupeřem z konzervativního Svazu pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Sarkozyho.
Celkem jasně poměrem 54 procent ku 46 procentům. Signalizuje to velký nástup stran, které jsou euroskeptické, protipřistěhovalecké nebo odmítající úsporná opatření, například v souvislosti s vysokou nezaměstnaností.
Evropský parlament se po volbách, plánovaných na 22. květen příštího roku, patrně dost promění.
"22. května 2014 praskne přehrada pod politickými elitami," nechal se slyšet předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.
Evropské volby umožňují menším stranám se specifickou voličskou základnou větší úspěch než parlamentní. Lidí chodí hlasovat méně, tyto volby ignorují hlavně voliči, kteří politikou příliš nežijí nebo jim tolik nezáleží na prosazování jejich názorů a představ.
Také práh pro vstup do europarlamentu činí jen tři procenta, ve většině zákonodárných sborů evropských zemí je to pět procent. Volí se podle poměrného systému, což také nahrává menším seskupením.
Podstatné je rovněž to, že zavedené velké strany na hlasování do Evropského parlamentu nekladou tak velký důraz jako na domácí volby.
Národní fronta, kterou vede Marine Le Penová, podle průzkumu společnosti Ifop má velkou šanci eurovolby ve Francii vyhrát se ziskem 24 procent hlasů. UMP má podle průzkumu 22 procent hlasů a vládnoucí socialisté jen 19 procent, na čemž se projevuje těžká deziluze z dosavadního působení prezidenta Francoise Hollanda.