Jihozápadní Francii sužuje ničivá bouře Leiv, úřady zakázaly jízdu nákladních aut

ČTK ČTK
4. 2. 2017 11:55
Jihozápadní Francii zasáhla silná bouře, která přerušila dodávky elektřiny, narušila silniční a vlakovou dopravu, porážela stromy a způsobila další škody. Bouře, kterou ráno provázely vichry o rychlosti až 150 kilometrů v hodině, může v průběhu dne ještě zesílit, varovala meteorologická služba Météo-France. Jen v oblastech Charentes a Landes přišlo o elektřinu více než 250 000 domácností. Pobřeží hlásí vlnobití, při kterém se očekávají vlny vysoké až deset metrů. Úřady zakázaly jízdu nákladních aut, kterých tak na různých parkovištích a odstavných pruzích zastavilo kolem 1700. Také vyzvaly obyvatele, aby do odvolání pokud možno nevycházeli ven. Zranění zatím nejsou hlášena.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy