Více než třicet let poté, co Turecko vyslalo své jednotky na Kypr, se malý středomořský stát stal rozhodujícím politickým aktérem. Představitelé rozděleného ostrova trvají na tom, aby Ankara nejdříve normalizovala vztahy s Nikósií.
Ministři zahraničí Evropské unie se přesto s Kyprem dohodli a vstupní rozhovory o přistoupení Turecka mohou pokračovat.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Kypr hrozí Turecku vetem v EU
- Kypr čeká na sjednocení. Stále marně
- Svobodu projevu hájí Turci "omylem"
Kvůli odmítavému postoji Kypru k uzavření přístupové kapitoly do Lucemburku zatím nepřijel turecký ministr zahraničí Abdullah Gül.
Čekáme na pokrok v jednání
"Zatím nebylo dosaženo žádného pokroku," řekl před pravidelnou schůzkou ministrů zahraničí Unie kyperský ministr Jorgos Iakovu.
"Může se ale stát vše. Turecko neudělalo za celý rok nic pro ratifikaci protokolu ankarské dohody. To je porušení důvěry," dodal ministr.
Protokol takzvané ankarské dohody rozšiřuje celní unii Turecka i na nové členské státy EU, tedy i na Kypr a de facto tím normalizuje vztahy s řeckou částí Kypru, která se před dvěma lety stala členem EU.
Závazky neplní i Kypr
Ratifikace ankarské dohody neznamená sice formální uznání Nikósie, ale otevření tureckých přístavů kyperským plavidlům a vzdušného prostoru pro kyperská letadla.
Ankara namítá, že ani Kypr nesplnil své závazky, protože neumožnil normální obchodní vztahy mezi ní a severní tureckou částí ostrova. Trvá také na oživení mírového plánu OSN na znovusjednocení ostrova, který Kypr před dvěma lety odmítl.
EU dnes s Tureckem otevře a vzápětí uzavře nejjednodušší kapitolu "věda a výzkum". Stejný proces by měl bez problémů proběhnout v případě Chorvatska, pro které to bude rovněž první kapitola vstupních jednání.
Turecko zahájilo vstupní rozhovory s EU loni v říjnu a teprve nyní se propracovalo k první kapitole.