Sjednocení Kypru uvázlo. Nechceme na ostrově tureckou armádu, zní z řecké části země

ČTK ČTK
13. 1. 2017 14:57
Jednání o sjednocení Kypru budou pokračovat 18. ledna na expertní úrovni. Konference zatím skončila bez dohody. Zástupci řecké a turecké části ostrova si vyměnili jednotlivé návrhy map, jak by mohl být Kypr rozdělen. Prezident řecké části ostrova však řekl, že dohoda nebude, dokud na severu Kypru zůstane turecká armáda. Ankara ale na setrvání svých 30 000 vojáků na ostrově trvá.
Sever Kypru, kde vlaje tamní i turecká vlajka.
Sever Kypru, kde vlaje tamní i turecká vlajka. | Foto: Reuters

Ženeva – Konference o znovusjednocení Kypru skončila ve čtvrtek zatím bez dohody. Poprvé se jednalo o bezpečnostních otázkách týkajících se tohoto středomořského ostrova, který je přes čtyřicet let rozdělený na řeckou a tureckou část.

Rozhovory mají znovu pokračovat 18. ledna, napsala agentura Reuters. Nový generální tajemník OSN António Guterres ujistil, že konečná dohoda je na dosah ruky.

"Jsme velmi blízko dohodě. Ale nemůžete čekat zázraky. Bude nutné mít trpělivost," upozornil Guterres s tím, že v zájmu pevného a trvalého řešení nelze dohodu ušít horkou jehlou.

Konference se zúčastnili prezidenti obou částí ostrova Nikos Anastasiadis a Mustafa Akinci, kteří si ve středu v historickém kroku vyměnili mapy s navrženým konečným rozdělením budoucí kyperské federace.

Ani jedna strana není zatím spokojena s plánem, který předložila ta druhá. Podle kyperského tisku se obě strany neshodují ohledně kontroly nad zhruba jedním procentem území poloostrova, z něhož by Turci měli ovládat necelých 30 procent.

Prezident řecké části země Anastasiadis také podle agentury AFP odmítl přítomnost turecké armády v severní, turecké části Kypru, až se dohoda uzavře. Ankara ale na setrvání svých 30 000 vojáků na ostrově trvá s tím, že jsou garantem více než 40 let trvajícího klidu. Podle kyperského tisku ale nevylučuje postupné snižování jejich počtu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později prohlásil, že "nepřichází v úvahu", aby byly turecké síly staženy z ostrova.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974, kdy se tam kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku.

 

Právě se děje

Další zprávy