Je čas jednat, vzkazuje Čechům potápějící se Niue

Roman Gazdík
19. 11. 2008 6:41
Klimatické změny probíhají, říká premiér ostrovního státu
Niue láká turisty především na své přírodní krásy
Niue láká turisty především na své přírodní krásy | Foto: Flickr user fearlessRich

Štrasburk - Když se řekne Niue, můžete se domnívat, že jde o eskymácké slovo pro tuleně nebo o havajskou sopku. Jen geografům, milovníkům potápění či profesionálním rybářům pravděpodobně dojde, že jde o jeden z největších korálových ostrovů na světě.

Tento osamocený kus porézního vápence o průměru devíti kilometrů poblíž souostroví Fidži je svým vzhledem synonymem tropického ráje. Jako některé další přímořské země je však nyní ohrožen globálním oteplováním a stoupajícími hladinami světových oceánů.

Podle premiéra ostrovního státu Tokeho Talagiho sice v jeho zemi není situace tak hrozná jako na blízkých souostrovích Kiribati nebo Tuvalu, které přemýšlejí o stěhování celého národa, i vláda Niue však počítá s přemisťováním obyvatel.

Aktuálně.cz s Talagim mluvilo při příležitosti Dnů evropského rozvoje, které se o víkendu konaly ve Štrasburku.

Kromě toho, že stojí v čle kabinetu, je Talagi také předsedou národního ragbyového svazu a Fóra pacifických ostrovů (PIF), mezivládní organizace chránící zájmy zemí tichomořského regionu. Jejími členy jsou i Austrálie a Nový Zéland, ke kterému je Niue volně přidruženo.

Toke Talagi
Toke Talagi | Foto: Archiv vlády Niue

Aktuálně.cz: Česká republika je považována za jednu z nejskeptičtějších zemí, co se debaty o globálním oteplování týče. Můžete nám vysvětlit, jakým problémům coby tichomořský národ čelíte?

Talagi: Některým tichomořským ostrovům hrozí zaplavení takové úrovně, že by je lidé mohli nadobro opustit a odejít někam jinam. To je pro nás důkazem klimatických změn. Podívejte se na to, co se děje v Arktidě, kde taje led: to je důkaz klimatických změn.

Jedním z problémů, které Evropa v této debatě má, je, že tu neexistuje jasný projev klimatických změn, který by bylo možné vidět. Vidí to v Pacifiku, vidí to v Arktidě, ale nemohou to vnímat sami ve svých domovských zemích. A to je největší problém.

Jak přesvědčíme lidi, že klimatické změny na ně budou mít dopad? Protože ty přijdou, ať už to bude za rok, za dva, za deset, dvacet, třicet nebo čtyřicet let. A lidé, kteří to teď nevidí, se pouze obelhávají.

Jakými technikami adaptace se zabýváte?

Například se nyní zabýváme tím, jak přestěhovat některé části populace, které budou nejvíce zasažené. Přemýšlíme o stěhování lidí z přímořských částí na vyšší části ostrova. My si to můžeme dovolit, některé ostrovy okolo ne (nejvyšší bod Niue je ve výšce 68 metrů nad mořem - pozn. red.).

Hlavní město Malediv Male
Hlavní město Malediv Male | Foto: Shahee Ilyas

Když mluvíme například o (tichomořských souostrovích) Tuvalu nebo Kiribati - ty jsou ploché, dva metry nad úrovní moře. Z jedné strany na druhou mají možná jeden kilometr, možná sto metrů. Pro ně to je velmi těžké, pro nás o něco lehčí, protože jsme o něco větší ostrov.

Co se stane s lidmi z Tuvalu, Kiribati nebo Malediv, pokud se budou muset stěhovat?

Zaprvé, budete stěhovat populaci z těch míst, kde žila po generace. Zadruhé, když se stěhujete, berete suverénní národ do jiné země. Berete si svou suverenitu s sebou? To nemůžete. A myslím, že toto je jedna z největších otázek, se kterou se v tomto okamžiku potýkají. Nechtějí se stěhovat, protože pak by si chtěli vzít svou suverenitu s sebou. Dovolily by to ty země, kam se přestěhují?

Co byste si přáli, aby pro vás udělala Evropa a také Česká republika, která bude EU od ledna předsedat?

Potřebujeme, abyste pochopili, že klimatické změny nejsou otázkou budoucnosti, ale dějí se právě teď. Že vy sami jimi budete zasaženi a uvidíte dopad, jaký to bude mít na zemědělství ve vašich regionech. A pokud jste jedním ze zdrojových národů (emisí CO2 - pozn. red.), musíte poskytnout tichomořským a africkým zemím pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy