Tokio - Japonsko si v sobotu připomnělo 69. výročí svržení jaderné bomby na město Nagasaki. Starosta Nagasaki v projevu vyjádřil obavy nad snahami japonského premiéra Šinzóa Abeho o aktivnější obrannou politiku země, napsala agentura AP.
Starosta Tomihisa Taue v proslovu vyzval Abeho vládu, aby vnímala rostoucí znepokojení veřejnosti a zachovala pacifistickou ústavu, která od druhé světové války zahrnuje články odmítající násilné konflikty a použití síly v mezinárodních vztazích.
Slavnostního obřadu v mírovém parku v Nagasaki se zúčastnily tisíce lidí, včetně americké velvyslankyně Caroline Kennedyové a rekordního počtu představitelů z 51 zemí světa. Oběti katastrofy uctili shromáždění minutou ticha.
Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140 000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si vyžádal více než 80 000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.
Účast ve vojenských misích
Výročí Nagasaki si Japonsko připomíná v době, kdy je země rozdělená kvůli nedávnému rozhodnutí kabinetu premiéra Abeho povolit japonské armádě účast ve vojenských misích v zahraničí a převzít v nich větší úlohu. Aby to bylo možné, revidovala vláda výklad protiválečné ústavy země.
Průzkumy veřejného mínění ukazují, že více než polovina Japonců s tímto krokem nesouhlasí, především kvůli citlivé povaze japonské válečné minulosti.