Po silném zemětřesení hlásí Japonsko zatím 55 mrtvých a 17 zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2024 14:51
Centrální část Japonska u Japonského moře v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle zhruba 7,6 stupně, po kterém úřady vydaly varování před tsunami. Pro oblast kolem epicentra zemětřesení poprvé od března 2011 platila výstraha před tsunami velkého rozsahu, mezitím ale byla zmírněna. Otřesy připravily o život nejméně 55 lidí, Dalších přinejmenším 17 lidí utrpělo vážná zranění.

Na 51 tisíc osob z pěti různých prefektur dostalo pokyn k evakuaci. Také ruské úřady na ostrově Sachalin a ve dvou městech na Dálném východě varovaly před tsunami, na nebezpečí mohutných přívalových vln upozorňovaly Jižní i Severní Korea. Podle mluvčího japonské vlády v důsledku zemětřesení nevznikly žádné problémy v provozu jaderných elektráren.

Ve Wadžimě ležící na poloostrově Noto na pobřeží Japonského moře se zřítilo 25 domů a nejméně na 14 místech je pravděpodobné, že se pod sutinami nacházejí lidé. Více než 200 domů zachvátily plameny. Na záběrech veřejnoprávní televize NHK bylo vidět mimo jiné sedmipodlažní budovu, která se celá převrátila na stranu. Jen ve zdejší nemocnici zemřelo podle agentury Kjódó sedm pacientů.

Japonský hydrometeorologický ústav původně varoval, že prefekturu Išikawa může zasáhnout až pětimetrová vlna, později vydal upozornění na možnost příchodu třímetrové vlny. Podle televizní stanice NHK byly z přístavu Wadžima na poloostrově Noto hlášeny vlny vysoké 1,2 metru.

"Každá minuta se počítá, prosím, evakuujte se okamžitě do bezpečných míst," vyzval mluvčí japonské vlády. Premiér Fumio Kišida řekl, že se lidé mají připravit na další možné katastrofy. "Je potřeba, aby zůstávali ostražití kvůli dalším možným otřesům," uvedl. Meteorologická služba naléhá, aby se lidé do domovů nevraceli, protože tsunami se může vrátit.

Ohnisko zemětřesení se nacházelo v malé hloubce na poloostrově Noto v prefektuře Išikawa. Podle japonské škály otřesy dosáhly nejvyššího sedmého stupně. Šlo o nejsilnější zemětřesení, jaké meteorologický ústav na poloostrově Noto zaznamenal od začátku měření v roce 1885, píše agentura Reuters. Britská BBC na svých internetových stránkách uvedla, že centrální část Japonska za několik posledních hodin zasáhlo asi 50 zemětřesení se silou od 3,4 do 7,6 stupně.

Nobuko Sugimoriová, 74letá obyvatelka města Nanao v prefektuře Išikawa, agentuře Reuters řekla, že nikdy takové zemětřesení nezažila. "Snažila jsem se držet televizi, aby se nepřevrátila, ale ani já sama jsem nedokázala stát pevně na nohou," uvedla Sugimoriová ze svého domu, v němž zůstala po pondělních otřesech velká puklina ve zdi a poházený nábytek.

Jaderné elektrárny v oblasti zatím podle úřadů fungují normálně. V roce 2011 zemětřesení a tsunami výrazně poškodily japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, což vedlo k jedné z nejhorších jaderných havárií historie. V jaderné elektrárně v Šice, která není příliš daleko od epicentra a která byla kvůli pravidelné údržbě odstavena ještě před zemětřesením, byly výpadky elektrického proudu a unikal tam olej. Společnost, která ji provozuje, uvedla, že na ní nezjistila "zásadní poškození", ale s kontrolami bude kvůli následným otřesům pokračovat, píše BBC na svých internetových stránkách.

Císař ruší novoroční zdravice, Biden připraven pomoci

V centrálním a východním Japonsku byl přerušen provoz rychlovlaků, nefunguje ani letecké spojení se zasaženými regiony. Někde jsou hlášeny problémy s telefonním spojením a internetem. Elektrárenská společnost Hokuriku Electric Power uvedla, že více než 36 tisíc domácností v prefekturách Išikawa a Tojama je bez dodávek proudu. Záchvěvy budov byly patrné i v Tokiu. Kancelář japonského císaře v reakci na zemětřesení oznámila, že se ruší na úterý plánovaná panovníkova novoroční zdravice.

Americký prezident Joe Biden podle agentury Reuters v prohlášení uvedl, že Spojené státy jsou připraveny poskytnout Japoncům veškerou potřebnou pomoc.

Japonsko patří mezi země nejvíce ohrožené zemětřeseními. V březnu 2011 zemětřesení a následná vlna tsunami připravily o život skoro 20 tisíc lidí a způsobily havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě. Jaderná elektrárna patřící společnosti Hokuriku v nejsilněji zasažené prefektuře Išikawa své dva reaktory kvůli pravidelné kontrole odstavila už před dnešním zemětřesením, které se jí díky tomu nijak nedotklo, uvedl podle Reuters japonský úřad pro jadernou bezpečnost.

Jihokorejská meteorologická služba upozornila, že v důsledku zemětřesení v Japonsku se může zvednout hladina moře u části území na východě Jižní Koreje a úřady v provincii Kangwondo prostřednictvím textových zpráv vyzvaly lidi, aby nechodili na pobřeží a aby utekli do vyšších míst.

Varování před tsunami vydaly také úřady na ostrově Sachalin a ve městech Vladivostok a Nachodka na ruském Dálném východě, napsal list Kommersant. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace nicméně později podle agentury TASS popřelo dřívější zprávu úřadů o evakuaci části Sachalinu.

 

Právě se děje

Další zprávy