Japonci s Rusy dohodli kvůli KLDR společná cvičení

ČTK ČTK
2. 11. 2013 12:00
Rusko-japonské vztahy se zlepšují, Kurily jsou ale pořád problémem.
Zleva Sergej Šojgu, Sergej Lavrov, Šinzo Abe, Fumio Kišida a Icunori Onodera při zahájení schůzky v Tokiu.
Zleva Sergej Šojgu, Sergej Lavrov, Šinzo Abe, Fumio Kišida a Icunori Onodera při zahájení schůzky v Tokiu. | Foto: Reuters

Tokio - Ministři zahraničí a obrany Japonska a Ruska se v sobotu při svém prvním setkání na této úrovni a v tomto formátu dohodli na zvýšení bezpečnostní spolupráce s ohledem na regionální obavy, které se týkají například Severní Koreje či rostoucí moci a vlivu Číny.

Šéf japonské diplomacie Fumio Kišida a resortu obrany Icunori Onodera a jejich ruští partneři Sergej Lavrov a Sergej Šojgu se podle AP domluvili mimo jiné na společném vojenském a protipirátském cvičení a na ustavení režimu armádních konzultací. Ujistili přitom, že jejich obranné vztahy mají za cíl zvýšit mír a stabilitu v asijsko-tichomořském regionu a nijak se nedotýkají stávajících spojenectví, včetně japonského s USA.

Lavrov na tiskové konferenci v sobotu mimo jiné uvedl, že zintenzivnění obranných vztahů by mohlo pomoci oběma zemím při řešení problémů s terorismem, s jadernými hrozbami ze strany Severní Koreje, ale i s dalšími regionálními spory.

"Zvýšení spolupráce v oblasti bezpečnosti, a nikoli jen v oblasti ekonomiky či výměny lidí, znamená, že japonsko-ruské vztahy zlepšujeme celkově," poznamenal ze své strany Kišida. "Toto bude mít také pozitivní dopad na jednání o podpisu mírové smlouvy," dodal.

Lavrov a Šojgu v sobotu končí dvoudenní návštěvu Japonska. Cílem jejich cesty bylo posílit trend zlepšování dvoustranných vztahů z poslední doby a vytvořit podmínky pro podpis mírové smlouvy, kterou Moskva a Tokio od druhé světové války ještě neuzavřely.

V pátek se ruští ministři se svými japonskými kolegy dohodli, že koncem ledna a začátkem února příštího roku budou jednání o mírové smlouvě pokračovat. Zahrnovat budou samozřejmě i územní spor o Kurilské ostrovy, který je hlavním důvodem, proč obě země dosud mír oficiálně neuzavřely.

Pře se týká jižních Kuril, tedy čtyř drobných tichomořských ostrovů v držení Ruska, které si dlouhodobě nárokuje Tokio. Ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a Chabomai (Habomai) označuje Japonsko za Severní teritoria.

Vztahy mezi oběma zeměmi se letos očividně zlepšily. Japonský premiér Šinzó Abe v dubnu navštívil Moskvu, což byla první cesta japonského premiéra do Ruska po deseti letech. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se přitom domluvili na aktivizaci diplomatických kroků směřujících k uzavření mírové smlouvy. V srpnu pak na stejné téma hovořili v Moskvě náměstci ministrů zahraničí.

Nicméně o složitosti problému Kurilských ostrovů svědčí, že čas od času vyvolává nové rozepře. Koncem září například ruská diplomacie varovala Tokio, že zruší japonským představitelům bezvízové návštěvy Kuril, pokud Japonci nepřestanou veřejně zpochybňovat ruskou svrchovanost nad tímto souostrovím.

 

Právě se děje

Další zprávy