Grafika: Symbol Německa odchází. Jak Angela Merkelová změnila svou zemi

Helena Truchlá Jiří Kropáček Helena Truchlá, Jiří Kropáček
24. 9. 2021 5:30
Kancléřka Angela Merkelová končí v německé politice. Kdysi podceňovaná mladá ministryně z východního Německa se za uplynulých 30 let proměnila v nejvýraznější a nejvlivnější političku současnosti. Spolkovou vládu vede nepřetržitě od roku 2005, už před třemi lety ale avizovala, že její éra se blíží ke konci. Berlínské kancléřství opustí po parlamentních volbách, které se konají v neděli 26. září.

Foto: Reuters

Německo před Angelou Merkelovou a nyní

Nejdůležitější výroky×

Čtyřikrát kancléřkou×

...

Kdo by mohl Merkelovou nahradit?×

Kdo důvěřuje Angele Merkelové?×

Kancléřka je v domovském Německu velmi populární. Po 16 letech u moci je 80 procent Němců přesvědčených, že svou práci dělá dobře. Je ze všech politiků zdaleka nejoblíbenější, a to i mezi voliči stran, kteří jinak počínání vlády odmítají, například pravicově radikální Alternativy pro Německo (AfD).

Češi jsou kritičtější. Merkelová byla oblíbená jen do migrační krize, pak její popularita klesla. ”Velmi“ nebo ”spíše“ příznivě ji podle předloňského průzkumu agentury STEM vnímá jen 26 procent Čechů. Pro srovnání: u ruského prezidenta Vladimira Putina je to 36 procent a u maďarského premiéra Viktora Orbána 48 procent.

Obecně ale lidé ve světě Merkelové extrémně věří. Její důvěryhodnost časem ještě vzrostla a v roce 2020 dosáhla v šesti zkoumaných zemích rekordní úrovně.

Austrálie

72 %

Belgie

79 %

Dánsko

87 %

Francie

78 %

Itálie

50 %

Japonsko

67 %

Jižní Korea

69 %

Kanada

74 %

Nizozemsko

88 %

Švédsko

87 %

Španělsko

72 %

USA

61 %

Velká Británie

76 %

Poznámka: Průzkum zkoumal názory obyvatel jen v 13 zobrazených státech a v Německu. Zdroj: ZDF Politbarometer, STEM, Pew Research

Momenty v životě Angely Merkelové×

Videoprofil×

Související články×

Zdroje fotografií: Reuters | ČTK | Shutterstock | Profimedia

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

PPF prodala sto procent akcií v Telenor Montenegro maďarské skupině

Společnost PPF Telecom Group prodala 100 procent akcií operátora Telenor Montenegro maďarské 4iG. Dokončení prodeje podléhá schválení regulátora v Černé Hoře a jeho vypořádání se očekává do konce letošního roku. PPF to ve středu uvedla v tiskové zprávě. Obě strany se dohodly, že cenu nezveřejní.

"Naše obchodní strategie je zaměřená na trhy s významným růstovým potenciálem a s určitou vahou v rámci našeho portfolia. Rozhodli jsme se proto Telenor Černá Hora prodat, a to společnosti, která má dlouhodobý zájem mobilního operátora dále rozvíjet,“ uvedl výkonný ředitel PPF Telecom Group Marek Sláčík.

Telenor Montenegro má 333 000 předplatitelů a loni dosáhl tržeb 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Loni představoval trh v Černé Hoře 1,1 procenta provozního zisku PPF Telecom Group.

Jednou z hlavních konkurenčních výhod Telenoru Černá Hora jsou podle Sláčíka jeho zaměstnanci. Lokálnímu týmu se daří držet operátora na prvním místě podle objemu tržeb. Telenor také provozuje mobilní síť, která byla v nezávislém měření vyhodnocena jako nejlepší v Černé Hoře.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat kapitál

Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm procent, což by se mělo v praxi týkat zejména desetiny největších bank. Vyplývá to z návrhu nových kapitálových požadavků na fungování bankovního trhu, který ve středu představila Evropská komise. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) podle komise vyčíslil celkové zvýšení kapitálu do konce dekády na nejvýše 27 miliard eur (695 miliard Kč), což je zhruba polovina částky, kterou odhadoval ještě loni.

Brusel přichází s novými požadavky v rámci mezinárodní dohody o regulaci finančního sektoru Basel III. Tu uzavřela skupina ekonomicky vyspělých zemí světa po finanční krizi z roku 2008 s cílem zabránit jejímu opakování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy