Přes třicet let žil sám na ostrově. Italský Robinson Crusoe teď musí do civilizace

per per
27. 4. 2021 16:47
Mauro Morandi žil sám na ostrově Budelli více než 30 let. Teď, po opakovaných výzvách úřadů, musí italský ostrov nedaleko Sardinie opustit. "Představa, že se vrátím do společnosti, která se k přírodě chová špatně, mě velmi zneklidňuje. Příroda potřebuje naši lásku a respekt," říká 81letý dobrodruh.
Pohled na pláž na ostrově Budelli
Pohled na pláž na ostrově Budelli | Foto: Shutterstock

Rodák z italské Modeny ztroskotal u růžových pláží ostrova Budelli v roce 1989. Na cestě do Jižního Pacifiku se mu rozbil jeho katamarán. Shodou okolností ale zjistil, že tehdejší správce ostrova měl zrovna odejít do důchodu. Rozhodl se proto na místě ukončit svou plavbu, prodal loď a roli ochránce ostrova převzal.

Od té doby žije sám v bývalém bunkru z druhé světové války. Stará se o tamní přírodu, a tak dokonale zná každý strom, kámen a živočicha na 1,6 km2 velkém ostrově, který je součástí Národního parku Arcipelago di La Maddalena, píše britský server The Guardian.

Přes 30 let uklízí cestičky a čistí nedotčené pláže plné růžového písku. Turisté na ostrov mohou jen během dne a pláže musí obcházet po vyznačených stezkách.

Morandi je po nich provázel a učil je při tom o jedinečném ekosystému svého domova. V zimě, kdy turisté nejezdí, četl, spal nebo na procházkách sbíral dřevo na zátop.

Zlom v jeho životě nastal v roce 2013, kdy společnost, která ostrov vlastnila, zbankrotovala. Původně měl ostrov koupit novozélandský podnikatel Malcolm Harte, který tam chtěl Morandiho dál nechat. Kvůli protestům a zásahům vlády ale nakonec soud v roce 2016 rozhodl, že se ostrov vrátí do rukou italské veřejnosti.

Jediný domov

Z místa se teď stane vědecké středisko a Morandi se po opakovaných výzvách úřadů má vystěhovat. První výzvu dostal už v roce 2017, tehdy na jeho podporu podepsaly tisíce lidí petici. Marně.

"Nikde jinde nemám domov," říkal už loni v létě Morandi. "Chápu, že se musí na ostrově udělat nějaké práce a že tu nemůžu být, zatímco probíhají, ale doufám, že se sem budu moci vrátit." Naposledy ostrov opustil v roce 2018, kdy jel navštívit své děti do Modeny.

Modernímu životu a společnosti se ale jinak spíš vyhýbá. Ještě donedávna mu přivážela jídlo loď z hlavního ostrova Maddalena. Ručně vyrobeným solárním systémem napájel světla, lednici a internetové spojení. Morandi nicméně vlastní účet na Instagramu, kde ho sleduje více než 67 tisíc lidí. Sdílí na něm fotky ostrova, pláže i přírody.

"Ten boj jsem už vzdal. Po 32 letech strávených tady jsem velmi smutný, že musím odejít. Řekli mi, že musí opravit můj dům, a tentokrát to asi myslí vážně," uvedl tento měsíc. Podle zástupců národního parku na svém domě prováděl úpravy, na které neměl povolení.

Teď se Morandi stěhuje na zmíněný ostrov Maddalena. Bydlet chce na okraji města a doufá, že se jeho život příliš nezmění. "Do města budu chodit jen na nákup, ale jinak asi budu sám. Pořád uvidím moře."

Video: Místo vody teklo z kohoutků lambrusco. Kuriózní nehoda potěšila obyvatele Modeny

Místo vody teklo z kohoutku lambrusco. Kuriózní nehoda potěšila obyvatele Modeny | Video: YouTube/ Sul Panaro
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy