Irové by nyní Lisabon schválili, Klausovi navzdory

Dominik Jandl
17. 11. 2008 15:15
Pro smlouvu by hlasovalo 43 % lidí, 39 % by ji odmítlo
Irové by pro Lisabon hlasovali i přes nedávnou návštěvu "eurodisidenta" Václava Klause
Irové by pro Lisabon hlasovali i přes nedávnou návštěvu "eurodisidenta" Václava Klause | Foto: Blahoslav Hruška

Dublin - Pokud by se nyní v Irsku v opakovalo referendum o Lisabonské smlouvě, většina občanů by pravděpodobně hlasovala pro.

Vyplývá to z výzkumu, který si nechal zpracovat irský deník The Irish Times. Pro smlouvu je nyní 43 procent voličů, zatímco 39 procent by k ní zaujalo zamítavý postoj.

Zbylých 18 procent pak momentálně neví, jak by v případě opakování referenda hlasovalo.

Irsko zatím jako jediný členský stát Evropské unie Lisabon zamítlo. Občané své NE řekli v červnovém referendu.

Pokud by se nerozhodnutí voliči rozdělili "půl na půl", získala by smlouva 52,5procentní podporu. Proti ní by naopak hlasovalo 47,5 procenta oprávněných voličů.

Výsledky referenda konaného v červnu přitom byly téměř přesně opačné. Smlouvu i její dopady tehdy schvalovalo jen 46,6 procenta Irů, naproti tomu ji 53,4 procenta z nich odmítlo.

Ministr zahraničních věcí Micheál Martin se v neděli večer nechal slyšet, že vláda o případném konání dalšího referenda rozhodne v nejbližších týdnech.

"Oznámili jsme, že o této možnosti budeme jednat i na prosincovém jednání států Evropské unie," řekl Martin.

"Pro" i přes Klause. Anebo kvůli němu?

Výsledky výzkumu irský deník zveřejnil jen několik dní po návštěvě prezidenta České republiky Václava Klause, který sám sebe označil za eurodisidenta.

Klaus irskou vládu kritizoval, že nerespektuje rozhodnutí voličů v referendu
Klaus irskou vládu kritizoval, že nerespektuje rozhodnutí voličů v referendu | Foto: Repro Aktuálně.cz

V Irsku se sešel mimo jiné i s tamním předním kritikem Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym. Ten před červnovým referendem investoval do reklamní kampaně vyzývající k odmítnutí smlouvy asi 800 tisíc eur.

Jeho návštěva vyvolala v zemi menší politickou bouři. Klaus totiž po schůzce s Ganleym kritizoval irskou vládu za její snahy o obejití výsledků referenda.

Za to jej odsoudili jak vládní politici včetně ministra zahraničí Martina, tak i někteří opoziční představitelé. Podle nich se totiž Klaus "vměšoval do vnitropolitických záležitostí, a zachoval se tak nepatřičně".

Martin dokonce jeho názory označil za "absurdní, povrchní a falešné". Ještě dále šel v kritice Klause poslanec za irské zelené Ciarán Cuffe, který při té příležitosti připomněl i Klausovy názory na klimatické změny.

"Je opravdu s podivem, že evropský prezident a někdejší premiér může zastávat tak předpotopní názory," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy