Íránská držitelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadíová byla ze zdravotních důvodů na tři týdny propuštěna z vězení. S odvoláním na jejího obhájce o tom informovala agentura AFP. Norský Nobelův výbor vyzval íránské úřady, aby aktivistku za lidská práva propustily trvale.
Poté, co v listopadu Mohammadíová podstoupila složitou operaci, při níž jí byla kvůli obavám z rakoviny odstraněna část kosti v pravé noze, ji úřady propustili do domácí rekonvalescence, uvedla podle webu americké stanice CNN její rodina a podporovatelé.
"Na základě posudku lékaře pozastavila teheránská prokuratura výkon trestu Narges Mohammadíové na tři týdny a byla propuštěna z vězení," uvedl její právník Mostafá Nili na síti X. "Jak zdůraznili lékaři, pro její uzdravení by byla zapotřebí ale minimálně tříměsíční rekonvalescence," píše CNN s odkazem na vyjádření rodiny.
K definitivnímu propuštění íránské aktivistky podle agentury AFP vyzval norský Nobelův výbor, který Mohammadíové Nobelovu cenu za mír udělil loni. "Vyzýváme íránské úřady, aby definitivně ukončily její věznění a zajistily jí odpovídající lékařskou péči v souvislosti s jejími nemocemi," uvedl předseda Nobelova výboru Jörgen Watne Frydnes.
V říjnu manžel Mohammadíové Takí Rahmání informoval média, že je jeho žena v nemocnici. Mohammadíová má zdravotní problémy už více než dva měsíce a po celou dobu jí úřady odpíraly potřebnou zdravotní péči. Mimo jiné trpí srdečním onemocněním. Agentura Reuters rovněž uvádí, že Mohammadíová před 21 dny podstoupila operaci odstranění benigního nádoru v kosti.
Podle Rahmáního, který žije v Paříži, se na zdraví Mohammadíové odrazily roky věznění a samovazby. V současnosti si v teheránském nechvalně známém vězení Evín odpykává 12letý trest za šíření propagandy. Naposledy byla zatčena v listopadu 2021 a odpykává si několik trestů za různá obvinění, jejich souhrnná výše dosahuje 30 let, píše CNN.
Dvaapadesátiletá Mohammadíová loni získala Nobelovu cenu za mír za svůj nenásilný boj proti útlaku žen v Íránu a za prosazování lidských práv pro všechny navzdory zatýkání a dalším represím ze strany íránských úřadů. Prestižní cenu za ni v Oslu převzaly její děti, které přečetly poselství, jež Mohammadíová napsala ve vězení.