Napětí roste. Íránské revoluční gardy zadržely loď spojenou s Izraelem

ČTK ČTK
13. 4. 2024 14:49
 Íránské revoluční gardy se v sobotu přihlásily k zadržení obchodní lodě MSC Aries v Ománském zálivu. Loď spojují s Izraelem, který považují za svého úhlavního nepřítele. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac to označil za pirátství a žádá mezinárodní společenství o uvalení sankcí na íránské revoluční gardy. Íránské námořnictvo již v minulosti v těchto vodách zadrželo ropné tankery a kontejnerov
Kontejnerová loď  MSC Aries kotvící v docích v Los Angeles v roce 2021.
Kontejnerová loď MSC Aries kotvící v docích v Los Angeles v roce 2021. | Foto: Reuters

K incidentu došlo dnes ráno asi 50 námořních mil severovýchodně od přístavního města Fudžajra ve Spojených arabských emirátech, oznámila britská vojenská služba UKMTO s tím, že "plavidlo bylo údajně zadrženo regionálními orgány", ale informaci neupřesnilo. Všem plavidlům služba doporučila, aby oblastí "proplouvala s opatrností a hlásila veškeré podezřelé aktivity".

Podle stránek pro sledování námořních plavidel byla přepadena loď MSC Aries mezinárodní lodní společnosti Zodiac Maritime, kterou zčásti vlastní izraelský miliardář Ejal Ofer. Podle majitele plavidla plujícího pod portugalskou vlajkou je na palubě 25 členů posádky. Média informovala o útoku na loď z vrtulníku.

"Režim ajatolláha Chameneího je zločinecký režim, který podporuje zločiny Hamásu a nyní provádí pirátskou operaci v rozporu s mezinárodním právem. Vyzývám Evropskou unii a svobodný svět, aby okamžitě prohlásily íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci a aby na Írán okamžitě uvalily sankce," napsal Kac na síti X. Izrael od loňského října bojuje s Hamásem v Pásmu Gazy.

K incidentu došlo v době, kdy Íránem podporovaní šíitští povstalci Húsíové, kteří ovládají velkou část západního Jemenu, stupňují své útoky proti lodní dopravě na klíčové obchodní trase v oblasti Rudého moře. Povstalci tvrdí, že tak činí na podporu Palestinců ve válce Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy. Spojené státy a Británie v reakci na útoky na lodní dopravu provedly údery proti húsíjským cílům, útoky na lodě se jim ale nepodařilo zastavit.

Írán v minulých dnech pohrozil Izraeli odvetným útokem za zásah svého konzulátu v Damašku, při němž na začátku dubna zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Hormuzský průliv, asi 55 kilometrů široký průliv mezi Íránem a Ománem, je považován za jednu z nejdůležitějších námořních tras pro celosvětový vývoz ropy. Spojené státy pravidelně obviňují íránské námořnictvo z bránění civilní lodní dopravě v Hormuzském průlivu a sousedním Ománském zálivu, píše DPA.

 

Právě se děje

Další zprávy