Rushdie si za napadení může sám, tvrdí Teherán. Autor zůstává v kritickém stavu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2022 14:37
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie si spolu se svými podporovateli za napadení může sám, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání. Zároveň odmítl, že by Írán byl do útoku na literáta jakkoli zapojen. Jedná se o první oficiální íránskou reakci na páteční útok, informují světové agentury. Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona tvrzení označil za absurdní.
Spisovatel Salman Rushdie.
Spisovatel Salman Rushdie. | Foto: ČTK/AP

Pětasedmdesátiletého Rushdieho při vystoupení ve vzdělávacím centru na západě amerického státu New York pobodal čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Muž byl zadržen, ale vinu popírá. Web stanice NBC News o víkendu s odkazem na nejmenovaného představitele amerických úřadů napsal, že podle prvních informací podezřelý Matar na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám.

Rushdieho syn uvedl, že jeho otec je nadále v kritickém stavu, ale zůstal mu jeho "vzdorovitý smysl pro humor".

"V souvislosti s útokem na Salmana Rushdieho v USA se nedomníváme, že by si vinu a obvinění zasloužil někdo jiný než on a jeho příznivci," řekl Kanání. "Nikdo nemá právo v této souvislosti obviňovat Írán," dodal.

Kanání na pondělní pravidelné tiskové konferenci podle agentury Reuters poznamenal, že svoboda projevu neospravedlňuje urážky náboženství, které se objevují v Rushdieho tvorbě. Podle Kanáního se Rushdie urážením islámu vystavil lidovému pobouření, jelikož "překročil červenou linii 1,5 miliardy muslimů".

Írán podle mluvčího nemá žádné další informace o útočníkovi kromě těch, které se již objevily v médiích. Kanání také prohlásil, že Západ "odsuzuje činy útočníka a na oplátku oslavuje činy urážející islámskou víru, což je rozporuplný postoj".

Reakci Íránu kritizoval mluvčí britského premiéra Johnsona. "Je samozřejmě absurdní naznačovat, že Salman Rushdie byl jakkoli zodpovědný za tento odporný útok," řekl novinářům. "Nebyl to jen útok na něj, byl to útok na právo na svobodu projevu a vyjadřování a vláda Spojeného království stojí jak na jeho straně, tak na straně jeho rodiny. Stejně tak ale hájíme svobodu slova na celém světě," dodal.

Ajatolláhova fatva

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Kniha Satanské verše pohoršuje i mnohé muslimy vlažné ve víře. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem, jak kdysi anglosaští duchovní hanlivě označovali proroka islámu Mohameda. Mahound navštěvuje veřejný dům "stan u Černého kamene", což evokuje svatyni Kaba v Mekce, prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka a nejoblíbenější z nich je popsána nahá.

Spisovatelé a politici z celého světa útok na Rushdieho odsoudili. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli uvedl, že íránské státní instituce vyzývaly k násilí proti Rushdiemu po generace a že íránská média, která mají blízko k vládě, měla z pokusu o vraždu spisovatele škodolibou radost.

Část íránských médií útok na Rushdieho o víkendu chválila. Deník Kajhán například uvedl "tisíckrát bravo", zatímco list Chorásán napsal, že je "Satan na cestě do pekla".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy