Írán prověří pokus o atentát na saúdského velvyslance

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 10. 2011 13:30
Američané zatkli v New Yorku podezřelého muže, další se prý skrývá v Íránu
Muž zadržený kvůli podezření z pokusu o atentát na saúdského velvyslance v USA.
Muž zadržený kvůli podezření z pokusu o atentát na saúdského velvyslance v USA. | Foto: Reuters

Teherán - Írán se bude zabývat obviněním, podle něhož byl zapojen do příprav atentátu na velvyslance Saúdské Arábie v USA. Dosud jakoukoli spojitost popíral. Ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí prohlásil, že Teherán záležitost prověří.

"Jsme připraveni tuto věc v klidu prověřit, i když byla vytvořena uměle. Požádali jsme Spojené státy, aby nám dodaly informace o scénáři" údajného spiknutí, prohlásil Sálehí.

USA s obviněním přišly minulý týden. Do plánu prý byli zapojeni dva muži íránského původu s vazbami na íránské bezpečnostní síly. Diplomata chtěli nechat zabít při pumovém útoku v jedné washingtonské restauraci. Jeden z mužů byl zatčen, druhý je podle USA v Íránu.

Teherán vytrvale obvinění popíral. Prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že smyslem je zastavit rozvoj Íránu, což se podle něj nemůže podařit. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zase varoval Washington před razantní reakcí na jakékoli kroky Íránu.

Hrozba války

Saúdská Arábie už požádala generálního tajemníka OSN, aby o spiknutí informoval Radu bezpečnosti.

USA chtějí případ využít k zesílení protiíránských sankcí, což by vedlo k další izolaci Teheránu. Chameneí prohlásil, že Bílý dům chce obviňováním Íránu odvést pozornost od demonstrací, která v těchto dnech postihla americká města.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Americká senátorka Dianne Feinsteinová se domnívá, že spiknutí a zprávy o pokračujícím zbrojním jaderném programu povedou ke střetu mezi USA a Íránem.

"Domnívám se, že Írán svůj jaderný program urychlil. Navíc projevuje stále větší nepřátelství. Nastala velmi nebezpečná situace. Míříme ke střetu a chceme-li se mu vyhnout, musíme zvolit patřičné prostředky," řekla v televizi Fox News.

Důkazy o připravované vraždě velvyslance, k nimž měla možnost se dostat, jsou prý nevyvratitelné. Podobné atentáty se podle ní mohou plánovat i v jiných zemích.

Podle senátorky je jasné, že o plánu věděl velitel íránské elitní jednotky Al-Kuds Kásim Solejmání. Na dotaz, zda byl měly USA proti tomuto oddílu vojensky zasáhnout, odpověděla, že by to "pravděpodobně vedlo k válce". "Musíme si položit otázku, zda si válku s Íránem v tuto chvíli přejeme. Já odpovídám, že nikoli," řekla.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy