Američané věznění v Íránu jsou na svobodě

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2011 16:22
Turisté jsou podle Teheránu američtí špioni. Ve vězení strávili dva roky
Shane Bauer a Joshua Fattal před soudem.
Shane Bauer a Joshua Fattal před soudem. | Foto: Reuters

Teherán - Dva američtí turisté, kteří byli za údajnou špionáž a neoprávněný vstup do země dva roky vězněni v íránském žaláři, jsou na svobodě.

Podle zdrojů z diplomatických kruhů, na něž se odvolává agentura Reuters, opustili teheránské vězení v doprovodu ománské delegace. Ta je odvezla na letiště.

Režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda devětadvacetileté Američany Shana Bauera a Joshuu Fattala propustil na kauci 800 tisíc dolarů (400 tisíc za jednoho) s tím, že mohou zůstat na svobodě, dokud nejvyšší soud nerozhodne o jejich vině či nevině.

Pro vězněné občany Spojených států si do areálu teheránského soudu původně přijela dvě auta švýcarské ambasády. USA totiž od islámské revoluce v roce 1979 v Íránu nemají diplomatické zastoupení.

Za americké diplomaty v Íránu v případě potřeby zaskakují právě Švýcaři. Kdo za Američany zaplatil kauci, není známo.

Že budou Američané, kteří byli v polovině roku 2009 během výletu na hranicích s Irákem zadrženi íránskou armádou, propuštěni, oznámil Ahmadínežád už minulý týden, těsně před svou cestou do OSN. Tehdy uvedl, že půjde ze strany Íránu o "humanitární gesto".

Soud ale tuto zprávu vzápětí dementoval s tím, že se o žádosti teprve rozhoduje.

Soud nižší instance turistům v srpnu uložil osmiletý trest a oba Američané se odvolali.

Oběti politické hry

Dřívější propuštění obou mužů údajně zhatila dovolená jednoho ze soudců. "Řekli mi, ať se s žádostí vrátím k soudu za pár dní," vysvětlil listu The Washington Post advokát vězňů Masúd Shafiei.

Mahmúd Ahmadínežád o propuštění Američanů mluvil už před několika dny. Íránský soud ale jeho informaci vzápětí popřel.
Mahmúd Ahmadínežád o propuštění Američanů mluvil už před několika dny. Íránský soud ale jeho informaci vzápětí popřel. | Foto: Reuters

Podle komentátorů ale zdržení souviselo s politickou bitvou o moc, kterou svádí íránský prezident s šíitskými duchovními v čele s ajatolláhem Alím Chameneím.

"Ahmadínežádovo rozhodnutí nemůže dostat zelenou bez toho, aby to nejvyšší duchovní v zemi posvětil. Jednání soudu má prezidentovi ukázat, kde jsou hranice," řekl listu Al-Ahram politický analytik Saíd Monfared.

"Chameneí je velmi chytrý politik. Zdráhá se přímé konfrontace. Ti dva budou propuštěni, ale v jinou dobu, než kterou oznámil Ahmadínežád," dodal.

Shane Bauer a Joshua Fattal byli v roce 2009 zatčeni ještě s Bauerovou snoubenkou Sarah Shourdovou. Ta byla ale v září 2010 ze zdravotních důvodů propuštěna - na kauci půl milionu dolarů. Bauer působil jako nezávislý novinář a v době, kdy byl spolu se svými třemi souputníky zatčen íránskou armádou, zrovna pracoval na článku o volbách v iráckém Kurdistánu.

Washington odmítá, že by tři turisté byli špioni. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová Ahmadínežádovo rozhodnutí uvítala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy