Saúdové chtějí, aby atentát na velvyslance řešila OSN

Martin Novák Martin Novák
12. 10. 2011 13:44
Dva Íránci jsou obviněni z pokusu zavraždit saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu
Portrét zatčeného Mansúra Arbabsiára.
Portrét zatčeného Mansúra Arbabsiára. | Foto: Reuters

Washington - Saúdská Arábie a Írán, to jsou na Blízkém východě dlouholetí rivalové, kteří soupeří o vliv v islámském světě. Jejich vztahy bývají dokonce čas od času označovány termínem "islámská studená válka."

Zveřejněná depeše na serveru Wikileaks ukázala, že saúdský král Abdalláh vyzýval Američany, aby zasáhly silou proti íránskému jadernému programu. Doslova řekl, aby "uťali hadovi hlavu."

Úterní zpráva o tom, že americká FBI odhalila plán dvou Íránců na vraždu saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu, nepřátelství patrně ještě zesílí.

Ačkoliv zatím není zřejmé, kdo z íránského vedení (a proč) chtěl připravit o život zrovna saúdského diplomata v USA, Američané tvrdí, že důkazy jsou jasné.

Velvyslanec Ádil Džubajr, bývalý poradce krále Abdalláha, který se často jako zástupce země objevoval ve vysílání západních televizních stanic, měl být podle vyšetřovatelů usmrcen výbuchem v jedné z washingtonských restaurací.

"Důkazů je dost a jsou jasné. Ukazují, že íránská oficiální místa za to mají zodpovědnost," prohlásil v Londýně bývalý šéf saúdskoarabské rozvědky princ Turkí Fajsal.

Rijád a Washington dokonce zvažují, že případ předají k projednání Radě bezpečnosti OSN.

Foto: Aktuálně.cz

Za plánem podle FBI stojí dva muži napojení na speciální íránskou jednotku Kuds (arabsky Jeruzalém). Ta je součástí Íránských revolučních gard, hlavní ozbrojené opory režimu.

Íránci připravovali atentát v Mexiku, kde chtěli využít služeb jednoho z tamních drogových kartelů. Útok byl plánován už od loňského roku, Obamu o něm dostal informace v červenci.

Jeden z údajných organizátorů - amerického občana íránského původu Mansúra Arbabsiára - FBI zatkla letos 29. na newyorském letišti JFK po příletu z Mexika.

A donutila jej, aby se telefonicky spojil se spolupracovníkem v íránu a dělal, jako že přípravy pokračují. Onen druhý muž, figurující v případu, je nyní podle FBI v Íránu. Americké občanství na rozdíl od zadrženého nemá.

Zatímco jeden z představitelů saúdské vlády potvrdil agentuře Reuters, že království bere hrozbu vážně a vztahy s Teheránem bude nutné přehodnotit, Írán jakákoliv obvinění odmítá.

Mešita v Mekce.
Mešita v Mekce. | Foto: Reuters

"Je to dětinská a amatérská hra. Doufáme, že všem naším sousedům je jasné, že Amerika chce tímto příběhem zničit naše vztahy se Saúdskou Arábií," prohlásil předseda parlamentu Alí Laríjání.

Sám ředitel FBI Robert Mueller v prohlášení uvedl, že "plán útoku vypadá, jako by ho napsal nějaký hollywoodský scenárista.

Írán se dostal do podezření ze zorganizování teroristické operace už v roce 1994, když bomba usmrtila 85 lidí v židovském kulturním centru v Buenos Aires.

Írán je zemí, kde většina obyvatel vyznává šíitský islám, zatímco Saúdská Arábie je domovem ortodoxního sunnitského islámu a státem, kde se nacházejí posvátná místa v Mekce a Medíně.

Foto: Aktuálně.cz

I z toho vyplývá soupeření mezi oběma zeměmi. Íránce rozhněvalo, že Saúdská Arábie letos poslala vojáky na převážně šíitský ostrov Bahrajn, kde se lidé bouřili proti tamní sunnity ovládané monarchii.

Nyní Írán podporuje syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Saúdové sympatizují s revolucí, která ho chce svrhnout.

Saúdská Arábie je blízký spojenec USA na Blízkém východě, Írán je naopak největším americkým protivníkem.

Mnoho zlé krve udělal incident během náboženské pouti v Mekce v roce 1987. Saúdská policie zasáhla proti Íráncům, kteří provolávali protiamerická hesla a slogany. Zhruba 400 lidí tehdy zemřelo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy