Irácká armáda zřejmě zastavila postup vzbouřenců na Bagdád

ČTK ČTK
15. 6. 2014 22:40
Rebelové však stále ovládají města Tikrát a Mosul.
Člen ozbrojené radikální skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).
Člen ozbrojené radikální skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). | Foto: Reuters

Bagdád/Ammán - Irácké vládní síly s pomocí šíitských a kurdských milicí podle zatím nepotvrzených zpráv zastavily postup sunnitských vzbouřenců severně od Bagdádu.

Několik měst se podle zpravodajské stanice BBC dostalo zpět pod kontrolu vlády, ale rebelové stále ovládají klíčová města Tikrít a Mosul a nově prý obsadili Tal Afar. Zveřejnili i záběry, jak zabíjejí desítky zajatých vojáků. Spojené státy uvedly, že posílí svůj bezpečnostní tým na ambasádě v Bagdádu.

Irácká armáda prý již zabila téměř tři sta radikálů. Mluvčí armády Kásim Atta v televizi řekl, že vojáci převzali iniciativu, dosáhli několika úspěchů a za posledních čtyřiadvacet hodin zabili 279 islamistických radikálů. K možným obětem na straně vládních sil se nevyjádřil.

Armáda se nyní podle mluvčího připravuje na protiofenzívu s cílem zmařit tažení bojovníků ze sunnitské skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) ze severu země na Bagdád.

Rodiny v Tal Afaru jsou uvězněny ve svých domech

Ve městě Tal Afar u syrské hranice žijí většinou Turkmeni, šíité i sunnité. Obyvatelé sunnitských čtvrtí obvinili šíitskou policii a vojáky z ostřelování svých domovů, což přimělo bojovníky ISIL rozmístěné v okolí ke vstupu do města.

"Situace v Tal Afaru je katastrofická. Jsou to šílené srážky a většina rodin je uvězněna v domech, nemůže město opustit," řekl nejmenovaný místní činitel agentuře Reuters. "Jestli budou boje pokračovat, může to vyústit v hromadné zabíjení mezi civilisty."

Sunnitští radikálové z organizace ISIL při bleskové ofenzívě dobyli v posledních dnech velkou část severozápadu země a nebezpečně se přiblížili k Bagdádu.

Irácký premiér Núrí Málikí ve středu oznámil, že vláda vyzbrojí civilisty připravené bojovat proti extremistům z ISIL. Do náborových středisek se od té doby přišly přihlásit tisíce dobrovolníků.

Občanská válka mezi šíity a sunnity

Bývalý zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí v neděli z Ammánu agentuře AFP řekl, že ofenziva islámských radikálů v Iráku je důsledkem nečinnosti mezinárodního společenství vůči konfliktu, který od roku 2011 sužuje sousední Sýrii.

Brahímí zdůraznil, že od loňského listopadu informoval Radu bezpečnosti OSN a její představitele o významném posilování pozic skupiny ISIL, "desetinásobně aktivnější v Iráku, než v Sýrii".

"Akce džihádistů v Iráku mají v pozadí občanskou válku mezi šíity a sunnity," řekl Brahímí.

Islámský radikalismus v Iráku živí nespokojenost ze spolupráce Bagdádu se Západem a údajná diskriminace sunnitské menšiny ze strany úřadů, v nichž převažují šíité. Vzestup sektářského násilí mezi sunnity a šíity může vést k rozdělení země.

Sunnité považují šíity za kacíře, protože v sedmém století kvůli sporu o nástupnictví po proroku Mohamedovi rozštěpili muslimskou obec. Uznali tehdy jiného chalífu než většinoví sunnité.

Násilnosti v neděli pokračovaly v Iráku i mimo oblasti hlavních bojů.

V Bagdádu zaútočil sebevražedný atentátník, který odpálil nálože na svém těle. Zabil nejméně devět lidí, třiadvacet dalších zranil. Terčem útoků se například stalo i náborové středisko pro dobrovolníky u města Bákubá, kde granátový zásah zabil šest osob.

 

Právě se děje

Další zprávy