Imelda Marcosová pláče dojetím. Nemusí platit daně

Pavel Vondra
14. 6. 2007 3:15
Soud opět zprostil bývalou první dámu Filipín obvinění

Manila - Kdysi se díky své několikatisícové sbírce bot a zálibě v extravaganci všeho druhu stala ztělesněním diktátorského excesu. Na Filipínách se dodnes užívá novotvaru "imeldific" pro označení něčeho, co překračuje hranice výstředního rozmaru.

Nyní, bezmála 18 let po smrti jejího manžela Ferdinanda, jenž za její aktivní asistence vládl v zemi přes dvacet let železnou rukou, byla Imelda Marcosová zproštěna obvinění, že krátila stát na daních.

Středeční rozhodnutí obvodního soudu v manilské čtvrti Quezon City je dalším v sérii jejích soudních vítězství.

Nadále sice čelí stovkám žalob, naděje, že se filipínskému státu vrátí alespoň část z obrovského majetku, o který jej Marcosovi měli v průběhu let nezákonně připravit, se však s každým dalším verdiktem snižuje.

Ocelový motýl roní slzy

Ze soudní budovy zamířila Imelda na slavnostní oběd do oblíbeného hotelu Manila
Ze soudní budovy zamířila Imelda na slavnostní oběd do oblíbeného hotelu Manila | Foto: Reuters

Když soudkyně Rosa Tatadová včera oznamovala, že shledává Imeldu Marcosovou ve všech pěti bodech obžaloby z daňových úniků nevinnou, uronil "ocelový motýl", jak jí svého času přezdívali, slzy dojetí.

"Díky Bohu," komentovala bývalá první dáma podle tiskových agentur verdikt soudu. "Konečně, po 21 letech, se Marcosovi dočkali spravedlnosti. Jsem velmi šťastná, protože se to netýká jen naší rodiny - spravedlnost pro Marcosovy znamená v konečném důsledku spravedlnost pro filipínský národ."

Podle soudkyně státní žalobce nepředložil dostatek důkazů, jež by usvědčovaly vdovu po nejdéle vládnoucím filipínském prezidentovi ze zločinného záměru, když nezaplatila daň z příjmu za rok 1985 a daň z nemovitosti za rok 1989.

Izolace jako alibi

Marcosovi uprchli z Filipín na konci února 1986, když do ulic v hlavním městě Manile vyšly statisíce lidí protestujících proti zmanipulovaným prezidentským volbám a část armádního velení vypověděla nepopulárnímu vládci věrnost.

Imelda Marcosová
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Imelda Marcosová

  • Narodila se jako Imelda Romualdezová 2. července 1929 v Manile
  • Vyrůstala na ostrově Leyte, kde se stala královnou krásy
  • Po účasti v soutěži Miss Manila si ji v roce 1954 vyhlédl populární kongresman Ferdinand Marcos, který se v roce 1965 stal prezidentem
  • Když Marcos v roce 1972 vyhlásil výjimečný stav, začala se Imelda aktivně zapojovat do politiky a plnila roli mimořádného diplomatického zmocněnce Filipín (v Číně jednala s Mao Ce-tungem, v Libyi s Muammarem Kaddáfím)
  • V roce 1986 prchla s celou rodinou do exilu na Havajských ostrovech, po návratu dvakrát neúspěšně kandidovala na prezidentku
  • V roce 1995 zvítězila ve volbách do Kongresu, o tři roky později ji napodobila její dcera Imee a letos v květnu také syn Ferdinand mladší alias Bongbong, který předtím zastával post guvernéra provincie Ilocos Norte

Američané v narychlo přistavené helikoptéře odvezli celou rodinu do bezpečí na Havajské ostrovy, kde churavějící Marcos o tři roky později také zemřel.

Imelda s dětmi se do vlasti směli vrátit až v roce 1991, nabalzamované Marcosovo tělo je ale nadále udržováno v chladícím boxu v mauzoleu v jeho rodné provincii Ilocos Norte, neboť žáná z filipínských vlád po revoluci z roku 1986 nevyhověla Imeldině žádosti, aby byl Marcos pohřben na manilském Hřbitově hrdinů (Libingan ng mga Bayani). 

Soudkyně dala za pravdu obhajobě a jejímu tvrzení, že Marcosovi byli v letech, kdy mělo dojít ke krácení daně, v naprosté izolaci bez možnosti cestovat či přijímat hosty.

"Bylo proto nemožné, aby obžalovaná splnila jakoukoli ze svých daňových povinností," prohlásila Tatadová, která zároveň odmítla výhradu žalobců, že Marcosová neuvědomila berní úřad o smrti svého chotě.

"Bylo by celkem nemyslitelné, aby obžalovaná nahlašovala finančnímu úřadu, že její manžel zemřel, když tato informace byla dostatečně známa v celé zemi," uvedla soudkyně a dodala, že nezaplacení daně z nemovitého majetku, který na Imeldu po smrti Marcose přešel, bylo z pohledu obžalované logické, neboť "nemohla mít dostatek informací o jeho celkové hodnotě, aby mohla zodpovědně pod přísahou zaplatit daň, a vystavit se tak trestní zodpovědnosti za její případné krácení".

Kam se podělo deset milliard dolarů?

V případě nezaplacené daně z příjmu připravila Imelda podle žalobců stát o necelých 34 tisíc pesos (při dnešním kurzu asi 15, 5 tisíce korun), když si v roce 1985 coby guvernérka metropolitní oblasti Manila, ministryně pro otázky bydlení a předsedkyně dozorčí rady Rozvojového fondu bydlení v jedné osobě vydělala téměř dvě stě tisíc pesos.

Dnes zbývá v muzeu prezidentského paláce v Manile z pověstné kolekce bot Imeldy Marcosové jen nepatrný zlomek. Zbytek byl přemístěn do specializovaného muzea obuvi v manilské čtvrti Marikina, proslavené právě výrobou bot
Dnes zbývá v muzeu prezidentského paláce v Manile z pověstné kolekce bot Imeldy Marcosové jen nepatrný zlomek. Zbytek byl přemístěn do specializovaného muzea obuvi v manilské čtvrti Marikina, proslavené právě výrobou bot | Foto: Pavel Vondra

Nezaplacením daně z nemovitosti pak coby právoplatná dědička po zesnulém exprezidentovi podle žalobců upřela státní pokladně více než pět milliard pesos.

Většinu majetku, který na Filipínách Marcosovi zanechali a který přesahuje výši 200 miliard pesos, převzal stát po dvou kontrolu. Imelda se o něj stále soudí stejně jako o majetek v hodnotě 80 miliónů dolarů uložený v zahraničí.

Drtivá většina majetku, k němuž si Marcosovi dopomohli, je však díky rafinovaným převodům a nastrčeným třetím osobám prakticky nevymahatelná. Odhaduje se, že jde až o deset miliard dolarů. Dosud se podařilo vystopovat a převzít nazpět jen asi desetinu z této sumy.

 

Právě se děje

Další zprávy