Hurikán Florence zeslábl. Má za sebou nejméně 18 mrtvých a miliardové škody

Foto: Z amerických ulic jsou řeky. Podívejte se, jaké škody způsobil ničivý hurikán
Východní pobřeží Spojených států od pátku pustošil hurikán Florence.
Podle nejnovější bilance zabil jedenáct lidí v Severní Karolíně a šest v Jižní Karolíně.
Kromě toho za sebou zanechal obrovské škody na majetku.
První odhady hovoří o škodách ve výši deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun).
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2018 17:49
Meteorologové sice předpokládají další mírnění síly větru, nicméně varují před trvajícími intenzivními srážkami.

Washington - Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA a v neděli zeslábl na tropickou depresi, si ve státech Severní a Jižní Karolína vyžádal 18 lidských životů.

Bouři, jež rovněž uvěznila stovky lidí v jejich domovech a na řadě míst přerušila dopravu i dodávky elektřiny, doprovázejí mimořádné lijáky. Především Severní Karolínu, ale i Západní Virginii a Virginii, přitom to nejhorší teprve čeká, v následujících dnech tam hrozí další mohutné záplavy.

Podle statistik americké Národní povětrnostní služby (NWS) spadlo do neděle na pobřeží Severní Karolíny 86 centimetrů vody. Půl milionu lidí je bez elektřiny, do krytů se uchýlilo hlavně v Severní Karolíně kolem 15 000 Američanů. Hladiny řek v postižené oblasti stále stoupají, některé toky dosahují výše kolem sedmi metrů.

Hurikán Florence
Hurikán Florence | Foto: Reuters

Jen v Severní Karolíně se do pomoci obyvatelům zatopených oblastí zapojilo 1000 specializovaných záchranářů, 36 vrtulníků a 200 lodí. Hlavní podporu poskytuje armáda, která na východ USA spěšně povolala 13 500 vojáků. Do pondělního rána místního času (poledne SELČ) bylo do bezpečí přepraveno 1600 ohrožených lidí a 300 zvířat.

První odhady škod po hurikánu hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. Z postižených regionů jsou hlášeny první zatopené uhelné doly a živočišné farmy s nebezpečným odpadem.

Úřady očekávají, že deště potrvají ještě tento týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehů, a to nejen v Severní a Jižní Karolíně.

Hurikán Florence (New Bern, North Carolina)
Hurikán Florence (New Bern, North Carolina) | Foto: Reuters

"Tento bouřkový systém chrlí obrovské množství srážek," upozornil severokarolínský guvernér Roy Cooper. Zároveň varoval obyvatele z evakuovaných oblastí před unáhleným rozhodnutím vracet se domů. "Všechny silnice ve státě jsou ohrožené záplavami," řekl.

V postižených oblastech však hrozí nebezpečí i z vyvrácených stromů a utržených větví. Hrozbu představují větrem strhané kusy střech a různé unášené předměty, padající sloupy vedení elektrického proudu i elektřina samotná.

Hurikán Florence (Boiling Spring Lakes, North Carolina)
Hurikán Florence (Boiling Spring Lakes, North Carolina) | Foto: Reuters

Úřady v Severní Karolíně vyzvaly obyvatele, aby v tomto státě vůbec nevyráželi na cesty. Mnoho silnic a dálnic je neprůjezdných, přímořské město Wilmington je kvůli zaplaveným komunikacím odříznuté od okolí. Zásoby vody a potravin do města převážejí desítky speciálních vojenských automobilů.

Velké obavy podle agentury AP vzbuzuje poměrně hustá síť přehrad a vodních nádrží, jejichž hráze se mohou protrhnout. Ohroženo je téměř 1500 umělých vodních ploch, 185 z nich je ve zvlášť špatném stavu.

Video: Hurikán Florence udeřil na americké pobřeží

Hurikán Florence devastuje jihovýchodní pobřeží Spojených států. O život přišlo 5 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy