Burgas - Bulharská policie ani dva dny po atentátu nezveřejnila identitu teroristy, který ve středu na letišti v Burgasu odpálil nálož u autobusu s izraelskými turisty a kromě sebe usmrtil dalších šest lidí.
Není ani zcela jasné, zda šlo skutečně o sebevražedného atentátníka. Vyšetřovatelé se zabývají i verzí, že nálož jen k autobusu nastražil a vybuchla předčasně, takže zabila i jeho.
Buď mu batoh vybuchl na zádech, anebo v nákladovém prostoru autobusu.
Muž měl u sebe falešný americký řidičský průkaz. Vyšetřování ukázalo, že dva dny před útokem si chtěl v půjčovně nedaleko Burgasu vypůjčit automobil, ale majiteli se řidičák nezdál, a proto jej poslal pryč.
Majitel vypověděl, že cizinec hovořil anglicky, ale s přízvukem. Podle ministra vnitra atentátník pobýval v Bulharsku tři až čtyři dny a policie se nyní snaží dohledat jeho pohyb v balkánské zemi.
Většinu času zřejmě strávil v městečku Ravda severně od Burgasu, blízko známého turistického letoviska Sluneční pobřeží.
"Jedná se o člověka, který byl dříve zadržován v americké věznici na Guantánamu," uvedl ministr vnitra Cvetan Cvetanov. Už dříve však dementoval zprávy některých médií, že pachatelem je třiatřicetiletý Švéd alžírského původu.
Bulhaři zároveň nevylučují, že atentátník měl v zemi komplice, který mu s útokem pomáhal. Bulharský server 24chasa.org napsal s odvoláním na pracovníky zpravodajské služby, že v podezření jsou dva občané Libanonu.
Izraelská vláda krátce po atentátu obvinila ze smrti svých pěti občanů (šestou obětí je bulharský řidič autobusu) Írán a libanonské proíránské hnutí Hizballáh.
Má jít údajně o pomstu za vraždy několika íránských jaderných fyziků a lidí, spojených s íránským atomovým programem. Z těchto činů zase Írán podezírá útočníky, najaté Izraelem nebo pracující pro židovský stát.
Izrael zaznamenal v uplynulých měsících několik útoků na své diplomaty v zahraničí. V únoru dvěma Íráncům v Thajsku předčasně explodovala bomba v hotelovém pokoji, v Dillí izraelský velvyslanec vyvázl nezraněn po výbuchu nálože, připevněné k jeho vozidlu.
Bombu v autě nalezli také na izraelském velvyslanectví v Gruzii.
Na izraelské turisty ale v minulosti útočila také Al-Káida. Přihlásila se k výbuchu v keňské Mombase před deseti lety, kde zemřelo deset lidí (převážně místních Keňanů) a teroristé se také neúspěšně pokusili raketami sestřelit letoun izraelské společnosti Arkia.
Pokud je pravda, že útočník byl zadržován na základně v Guantánamu, odpovídalo by to spíše Al-Káidě než Íránu.
Teherán odpovědnost za atentát odmítá. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Ramína Mehmanparasta Írán terorismus odsuzuje, protože je sám jeho obětí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil, že židovský stát na středeční masakr v Burgasu odpoví a ti, kdo útok připravili, za to budou pykat.
Íránu a Hizballáhu připsali argentinští vyšetřovatelé odpovědnost za dva útoky v Buenos Aires v devadesátých letech. V roce 1992 zemřelo devětadvacet lidí pří explozi na izraelském velvyslanectví, o dva roky později zemřelo pětaosmdesát lidí pří útoku na židovské kulturní centrum v argentinské metropoli.
Argentina v souvislosti s výsledky vyšetřování vydala zatykač na bývalého šéfa íránské zpravodajské služby Alího Falahjána. Írán dodnes jakékoliv zapojení do výbuchů odmítá.
Do Burgasu v pátek přijeli specialisté na průzkum výbušnin ze Švýcarska, Francie a USA, aby se pokusili zjistit, jakým způsobem teroristé nálož sestrojili a na jaké pachatele může použitý typ nálože ukazovat.