Hmatatelný strach. Reportérovi se změnily plány a natočil autentické video z úkrytu

Rádio Svobodná Evropa bb Rádio Svobodná Evropa, bb
9. 6. 2022 13:23
Válečný zpravodaj Rádia Svobodná Evropa Marjan Kušnir vyrazil 7. června k ukrajinským jednotkám přímo na frontovou linii poblíž okupovaného města Svitlodarsk v Doněcké oblasti. Vyzpovídat vojáky se mu ale příliš nedařilo kvůli neustálému ruskému ostřelování.
RFE - reportáž z ostřelovaného Svitlodarsku | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Město za mnou je Svitlodarsk. Je obsazeno ruskými silami. Je odsud na dosah, ale Kyjev ho nekontroluje," zahájil reportáž Kušnir. "Ukrajinské pozice v Novoluhansku jsou ostřelovány," hlásil už ukrytý ve vykachličkované místnosti, kdy s viditelnými obavami čekal, zda nebude zasažen ruskými bombami, které neustále dopadaly poblíž.

Nakonec se odpovědí dočkal na cestě pryč z fronty. Dozvěděl se, že Rusové ostřelují Ukrajince sedm dní v týdnu. "Každý den se ostřeluje střelami ráže 120 mm a 155 mm. Každý den je tu hluk, od soumraku do úsvitu. V noci se ztiší, aby se vyspali, a pak začnou znovu," popsal dennodenní realitu ukrajinský voják Mychajlo.

Ruské jednotky se stále také snaží prolomit ukrajinskou obranu Severodoněcku v Luhanské oblasti. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude na bitvě o Severodoněck ve velké míře záležet další osud celého Donbasu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy