Havel do Berlína: Slavíte svou impotenci

Reuters, pat
24. 3. 2007 14:22
Londýn - Státníci se sjíždějí na summit EU do Berlína, kde oslaví její padesátiny. Cestou si mohou přečíst výzvu skupiny myslitelů. Uvnitř: ANKETA
Bývalý český prezident Václav Havel je jedním z deseti signatářů dopisu.
Bývalý český prezident Václav Havel je jedním z deseti signatářů dopisu. | Foto: Ondřej Besperát

Desítka prominentních evropských intelektuálů - mezi nimi i bývalý český prezident Václav Havel - se v den, kdy se lídři EU scházejí k oslavě padesátých narozenin organizace, ostře do Unie obula.

Václav Klaus se nijak netajil s tím, že ho debata nad budoucností EU bavila. Pobavený výraz mu vydržel na tváři po celou dobu tiskové konference. Během které se také špičkoval s překladateli, kterým opravoval jejich tlumočení z německého jazyka do českého a naopak.
Václav Klaus se nijak netajil s tím, že ho debata nad budoucností EU bavila. Pobavený výraz mu vydržel na tváři po celou dobu tiskové konference. Během které se také špičkoval s překladateli, kterým opravoval jejich tlumočení z německého jazyka do českého a naopak. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přečtěte si analýzu toho, co znamená pro budoucí vývoj Evropské unie Berlínská deklarace, dokument, který státníci na summitu přijmou.

V otevřeném dopise uveřejněném významnými evropskými deníky odsoudila nečinnost sedmadvacítky ve vztahu k humanitární krizi v Dárfúru. Obvinila EU ze zbabělosti a vyzvala k přijetí tvrdých sankcí proti súdánské vládě.

Havel, Pinter, Eco

Mezi autory dopisu jsou vedle Václava Havla dramatici Tom Stoppard a Harold Pinter, spisovatelé Günter Grass a Umberto Eco, francouzský myslitel Bernard-Henri Levy či filozof Jürgen Habermas.

"Jak si Evopská unie odvažuje tento víkend slavit, zatímco na kontinentě vzdáleném jen pár mil na jih od nás jsou v Súdánu vražděni ti nejbezbrannější a nejslabší?" ptají se autoři výzvy.

"Má Evropská unie, zrozená z krveprolití s cílem zabránit jeho opakování, nic, co by k tomu řekla, žádný důvod k akci, kterou by podnikla, aby masakrům v Dárfúru zabránila?" apelují dále v dopise.

Bude se opakovat Srebrenica?

Podle nich byla Evropská unie vždy považována za něco víc než jen ekonomický a politický klub.

"Má se opakovat zbabělost, kterou jsme ukázali ve Srebrenici?" připomínají autoři dopisu masakr osmi tisíc muslimů bosenskými Srby z roku 1995.

V závěru se pak ptají, co vlastně chce Evropa na výročním summitu v Berlíně oslavovat. "Marnivé pózování naší politické třídy? Impotentní nicotnost naší byrokracie?"

 

Právě se děje

Další zprávy