Desítka prominentních evropských intelektuálů - mezi nimi i bývalý český prezident Václav Havel - se v den, kdy se lídři EU scházejí k oslavě padesátých narozenin organizace, ostře do Unie obula.
Přečtěte si analýzu toho, co znamená pro budoucí vývoj Evropské unie Berlínská deklarace, dokument, který státníci na summitu přijmou. |
V otevřeném dopise uveřejněném významnými evropskými deníky odsoudila nečinnost sedmadvacítky ve vztahu k humanitární krizi v Dárfúru. Obvinila EU ze zbabělosti a vyzvala k přijetí tvrdých sankcí proti súdánské vládě.
Havel, Pinter, Eco
Mezi autory dopisu jsou vedle Václava Havla dramatici Tom Stoppard a Harold Pinter, spisovatelé Günter Grass a Umberto Eco, francouzský myslitel Bernard-Henri Levy či filozof Jürgen Habermas.
"Jak si Evopská unie odvažuje tento víkend slavit, zatímco na kontinentě vzdáleném jen pár mil na jih od nás jsou v Súdánu vražděni ti nejbezbrannější a nejslabší?" ptají se autoři výzvy.
"Má Evropská unie, zrozená z krveprolití s cílem zabránit jeho opakování, nic, co by k tomu řekla, žádný důvod k akci, kterou by podnikla, aby masakrům v Dárfúru zabránila?" apelují dále v dopise.
Bude se opakovat Srebrenica?
Podle nich byla Evropská unie vždy považována za něco víc než jen ekonomický a politický klub.
"Má se opakovat zbabělost, kterou jsme ukázali ve Srebrenici?" připomínají autoři dopisu masakr osmi tisíc muslimů bosenskými Srby z roku 1995.
V závěru se pak ptají, co vlastně chce Evropa na výročním summitu v Berlíně oslavovat. "Marnivé pózování naší politické třídy? Impotentní nicotnost naší byrokracie?"