Dillí - Indie touží zařadit se mezi globální velmoci a zvětšit ve světě svůj vliv, aby odpovídal jejímu postavení coby druhé nejlidnatější země planety.
Zatímco indické hospodářství roste, střední třída se zvětšuje a země přitahuje investory, Indii dosud chyběl test, kterým by svůj vzestup potvrdila.
Něco jako byly v roce 2008 Olympijské hry v Pekingu pro Čínu. Ostatně právě Číňané jsou pro Indy rivaly, se kterými se rádi poměřují. Peking a Dillí neoficiálně soupeří o postavení velmoci číslo jedna v Asii.
Indická vláda tak uvolnila v přepočtu šest miliard dolarů na výstavbu infrastruktury a sportovišť pro Hry Commonwealthu, které mají v Dillí začít 3. října a potrvají do 14. října.
Jde o akci pro sportovce ze zemí bývalého britského impéria, která je v těchto státech populární, přestože zbytek světa se o ní mnoho nestará.
Místo oslav to ale vypadá, že v Indii zavládne smutek a rozčarování. Pořadatelé totiž přípravu nezvládli a někteří sportovci či dokonce celé výpravy hrozí, že kvůli špatným hygienickým podmínkám, mizernému ubytování a nedostatečné bezpečnosti hry opustí.
Vyskytly se dokonce už i názory, že by bylo lepší celou sportovní událost zrušit. Odhlašují se Australané, Novozélanďané, Skotové i Jihoafričané, kritika zní i z jiných zemí a výprav.
Stížností je dost. Pokoje v olympijské vesnici ani sportovní haly prý nejsou dodělané, všude se válí odpadky, pobíhají divocí psi a v komplexu lze dokonce často narazit i na lidské exkrementy.
Lávka pro pěší se na začátku týdne zřítila a zranila sedmadvacet dělníků. Propadla se část střechy ve vzpěračské hale.
Ochranka je prý laxní. Jeden australský reportér zkoušel pronést do olympijské vesnice přes policejní kontrolu výbušninu a podařilo se mu to. Přitom Indie není zrovna klidnou zemí. Teroristické útoky a přestřelky se tam odehrávají poměrně často.
Ze stojatých vod v okolí vesnice údajně hrozí onemocnění horečkou Dengue, někteří lidé se už nakazili infekčními onemocněními. U sportovních hal se usídlili bezdomovci.
Situace je tak vážná, že se výkonný ředitel her Mike Fennell sejde s indickým premiérem Manmóhanem Singhem.
Zatímco indičtí politici stále tvrdí, že vše bude v pořádku, tisk je pesimističtější. "Indie je zostuzena před celým světem. Viníci musejí být volání k zodpovědnosti," napsal deník Times of India.
Pro Indy ale mohou být inspirací Jihoafričané. Tomu, že úspěšně uspořádají fotbalové mistrovství světa, také mnoho lidí nevěřilo. Nakonec se šampionát odehrál bez větších problémů a stížností.