Haiti má novou vládu, jejím cílem bude snížit kriminalitu a chudobu

ČTK ČTK
11. 6. 2024 21:19
Haiti má novou vládu, jejím cílem bude snížit kriminalitu a chudobu

Haiti má novou vládu, kterou povede prozatímní premiér Garry Conille. Cílem nového kabinetu bude především snížit kriminalitu a působení zločineckých gangů a vylepšit hospodářskou situaci nejchudšího státu na americkém kontinentě, píší zahraniční agentury. Změny v čele státu v březnu iniciovala demise velmi nepopulárního premiéra Ariela Henryho, který se dostal k moci v roce 2021.

Složení nové vlády bylo dnes zveřejněno v oficiálním věstníku Le Moniteur. Podle agentury Reuters se nový premiér Conille zbavil všech předchozích ministrů a snížil i počet ministerstev. Ministrem zahraničí se stal někdejší zástupce Haiti při UNESCO Dominique Dupuy. Conille vedle premiérské funkce povede i ministerstvo vnitra.

Změnu vlády iniciovala rostoucí nepopularita předchozího premiéra Henryho, který se stal šéfem vlády po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021. Spojenci Haiti tlačili na změnu vedení ostrovního státu, které mělo být inkluzivnější. Následovně vznikla prezidentská rada, která vybrala nového premiéra. Dnes pak byla jmenována nová vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy