Tajné zprávy usvědčují Kočnera. Přečtěte si, jak psal o Kuciakovi své volavce

Adéla Očenášková Denis Chripák jh Adéla Očenášková, Denis Chripák, jh
Aktualizováno 13. 1. 2020 10:41
V pondělí začal na Slovensku ostře sledovaný soudní proces se čtyřmi obviněnými z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Dva mladí lidé přišli o život loni 21. února ve vlastním domě ve Veľké Mače. Z objednání vraždy je obviněný Marián Kočner. Připomeňte si detaily z tajné komunikace z mobilního telefonu podnikatele, které jako první zveřejnil slovenský Denník N.

Kočnerovi lidé

Vyšetřovatelé z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové obvinili pět lidí. Všechny měl koordinovat vlivný podnikatel Marián Kočner.

Marián Kočner

Kontroverzní podnikatel je obviněný z objednání vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Od devadesátých let je zapleten do řady korupčních kauz na Slovensku, kvůli jedné z nich – falšování směnek – je ve vazbě. Má velmi dobré vztahy s některými politiky, zejména z vládnoucí strany Směr.

Alena Zsuzsová

Policie ji označila za zprostředkovatelku vraždy. Podle médií pracovala pro Kočnera jako volavka a lákala na sex vlivné muže. S dalšími třemi lidmi, kteří jsou taktéž obviněni ze spoluúčasti na vraždě Kuciaka a jeho snoubenky, je nově obviněna z přípravy dalších vražd. Oběťmi měli být exministr vnitra a spravedlnosti Daniel Lipšic a dva prokurátoři.

Zoltán Andruskó

Podle policie je druhotným zprostředkovatelem vraždy.

Miroslav Marček

Bývalý voják se sám přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou zastřelil. Kriminalisté ho původně označovali jen za řidiče.

Tomáš Szabó

Marčekovi – svému bratranci – měl pomoci na místě činu vykonat vraždu. Policie ho původně považovala za střelce.

Kočnerovy šifry

3. února 2018 18 dní před vraždou

Kočner se neúspěšně pokouší založit politickou stranu Cíl. Zsuzsová a exministr vnitra Robert Kaliňák (přezdívaný Kali) mu mají pomáhat falšovat podpisy potřebné na registraci strany, protože „legální“ cestou se podnikateli nedaří získat dostatek jmen.

28. února 2018 7 dní po vraždě

Uběhly dva dny od okamžiku, kdy slovenská média informovala o úmrtí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Kočner Zsuzsové píše, že se bojí, že padne vláda Roberta Fica (přezdívaný Hranol).

Zobrazit rozhovor

Přelom února a března 2018

Kočner a Zsuzsová se vysmívají mrtvému novináři a cynicky vtipkují o teoriích, které se na začátku vyšetřování objevovaly. Vzpomínají i amerického filantropa George Sorose.

Zobrazit rozhovor

4. března 2018 11 dní po vraždě

Kočner po Zsuzsové chce, aby se spojila s předsedou parlamentu Andrejem Dankem a zjistila, jak si stojí vláda Roberta Fica. V ten den nejvyšší ústavní činitelé – Danko, Fico a Kiska – vystoupili v televizi s projevem, ve kterém se vyjádřili k situaci po vraždě novináře.

Zobrazit rozhovor

8. března 2018 15 dní po vraždě

Kočner je na Maledivách, kam v tu dobu odletěl se svou manželkou i předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Podnikatel Zsuzsové píše, že se s ním hned dvakrát sešel a zjevně probírali situaci kolem vlády.

Zobrazit rozhovor

9. března 2018 16 dní po vraždě

Kočner se na Maledivách opět setkává s Bugárem.

Zobrazit rozhovor

10. března 2018 17 dní po vraždě

Kočner se snaží zabránit pádu vlády a u moci chce podle všeho udržet zejména premiéra Fica. Ten nicméně o pět dní později podává demisi. Kočner v případě potřeby spoléhá také na Mariana Kotlebu, který mu je prý zavázán. U Nejvyššího soudu prý zařídil, aby smetl ze stolu návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na zrušení jeho strany ĽSNS.

Se Zsuzsovou naráží také na velké protesty, které se den předtím konaly v Bratislavě i dalších městech. Kočner je interpretoval tak, že do ulic vyrazilo pouze 2,5 procenta oprávněných voličů a svůj pohled na demonstrace chtěl dostat i do médií. Servery Hlavní zprávy i Netky komentář skutečně zveřejnily.

Zobrazit rozhovor

12. března 2018 19 dní po vraždě

Dvojice rozebírá demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterou ten den podal.

Zobrazit rozhovor

12. duben 2018 50 dní po vraždě

Kočner Zsusové sděluje, že má na programu opět schůzku s Robertem Ficem.

Zobrazit rozhovor

Kočnerovy kontakty

Šifrované zprávy Mariána Kočnera a jeho spolupracovnice Aleny Zsuzsové odhalily, jaké kontakty měl vlivný podnikatel na nejmocnější politiky Slovenska.

Kočnerovy výhrůžky

5. září 2017, půl roku před vraždou, Jánu Kuciakovi v telefonním rozhovoru podnikatel Marián Kočner vyhrožoval. Dva dny na to podal Kuciak na Kočnera trestní oznámení. Případ ale putoval z jednoho policejního oddělení na druhé, až byl nakonec uzavřen bez vynesení jakéhokoliv obvinění až po novinářově smrti.

Ne, ne, pane Kuciaku. Vy jste velmi osobní. Jste zlý člověk, kterého někdo úkoluje a věřte mi, že přijdu na to, kdo vás úkoluje.

Nemáte pravdu.

Zobrazit rozhovor

*Přepisy šifrované komunikace Mariána Kočnera zveřejnil slovenský Denník N.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy