Tajné zprávy usvědčují Kočnera. Přečtěte si, jak psal o Kuciakovi své volavce

Adéla Očenášková Denis Chripák jh Adéla Očenášková, Denis Chripák, jh
Aktualizováno 13. 1. 2020 10:41
V pondělí začal na Slovensku ostře sledovaný soudní proces se čtyřmi obviněnými z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Dva mladí lidé přišli o život loni 21. února ve vlastním domě ve Veľké Mače. Z objednání vraždy je obviněný Marián Kočner. Připomeňte si detaily z tajné komunikace z mobilního telefonu podnikatele, které jako první zveřejnil slovenský Denník N.

Kočnerovi lidé

Vyšetřovatelé z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové obvinili pět lidí. Všechny měl koordinovat vlivný podnikatel Marián Kočner.

Marián Kočner

Kontroverzní podnikatel je obviněný z objednání vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Od devadesátých let je zapleten do řady korupčních kauz na Slovensku, kvůli jedné z nich – falšování směnek – je ve vazbě. Má velmi dobré vztahy s některými politiky, zejména z vládnoucí strany Směr.

Alena Zsuzsová

Policie ji označila za zprostředkovatelku vraždy. Podle médií pracovala pro Kočnera jako volavka a lákala na sex vlivné muže. S dalšími třemi lidmi, kteří jsou taktéž obviněni ze spoluúčasti na vraždě Kuciaka a jeho snoubenky, je nově obviněna z přípravy dalších vražd. Oběťmi měli být exministr vnitra a spravedlnosti Daniel Lipšic a dva prokurátoři.

Zoltán Andruskó

Podle policie je druhotným zprostředkovatelem vraždy.

Miroslav Marček

Bývalý voják se sám přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou zastřelil. Kriminalisté ho původně označovali jen za řidiče.

Tomáš Szabó

Marčekovi – svému bratranci – měl pomoci na místě činu vykonat vraždu. Policie ho původně považovala za střelce.

Kočnerovy šifry

3. února 2018 18 dní před vraždou

Kočner se neúspěšně pokouší založit politickou stranu Cíl. Zsuzsová a exministr vnitra Robert Kaliňák (přezdívaný Kali) mu mají pomáhat falšovat podpisy potřebné na registraci strany, protože „legální“ cestou se podnikateli nedaří získat dostatek jmen.

28. února 2018 7 dní po vraždě

Uběhly dva dny od okamžiku, kdy slovenská média informovala o úmrtí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Kočner Zsuzsové píše, že se bojí, že padne vláda Roberta Fica (přezdívaný Hranol).

Zobrazit rozhovor

Přelom února a března 2018

Kočner a Zsuzsová se vysmívají mrtvému novináři a cynicky vtipkují o teoriích, které se na začátku vyšetřování objevovaly. Vzpomínají i amerického filantropa George Sorose.

Zobrazit rozhovor

4. března 2018 11 dní po vraždě

Kočner po Zsuzsové chce, aby se spojila s předsedou parlamentu Andrejem Dankem a zjistila, jak si stojí vláda Roberta Fica. V ten den nejvyšší ústavní činitelé – Danko, Fico a Kiska – vystoupili v televizi s projevem, ve kterém se vyjádřili k situaci po vraždě novináře.

Zobrazit rozhovor

8. března 2018 15 dní po vraždě

Kočner je na Maledivách, kam v tu dobu odletěl se svou manželkou i předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Podnikatel Zsuzsové píše, že se s ním hned dvakrát sešel a zjevně probírali situaci kolem vlády.

Zobrazit rozhovor

9. března 2018 16 dní po vraždě

Kočner se na Maledivách opět setkává s Bugárem.

Zobrazit rozhovor

10. března 2018 17 dní po vraždě

Kočner se snaží zabránit pádu vlády a u moci chce podle všeho udržet zejména premiéra Fica. Ten nicméně o pět dní později podává demisi. Kočner v případě potřeby spoléhá také na Mariana Kotlebu, který mu je prý zavázán. U Nejvyššího soudu prý zařídil, aby smetl ze stolu návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na zrušení jeho strany ĽSNS.

Se Zsuzsovou naráží také na velké protesty, které se den předtím konaly v Bratislavě i dalších městech. Kočner je interpretoval tak, že do ulic vyrazilo pouze 2,5 procenta oprávněných voličů a svůj pohled na demonstrace chtěl dostat i do médií. Servery Hlavní zprávy i Netky komentář skutečně zveřejnily.

Zobrazit rozhovor

12. března 2018 19 dní po vraždě

Dvojice rozebírá demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterou ten den podal.

Zobrazit rozhovor

12. duben 2018 50 dní po vraždě

Kočner Zsusové sděluje, že má na programu opět schůzku s Robertem Ficem.

Zobrazit rozhovor

Kočnerovy kontakty

Šifrované zprávy Mariána Kočnera a jeho spolupracovnice Aleny Zsuzsové odhalily, jaké kontakty měl vlivný podnikatel na nejmocnější politiky Slovenska.

Kočnerovy výhrůžky

5. září 2017, půl roku před vraždou, Jánu Kuciakovi v telefonním rozhovoru podnikatel Marián Kočner vyhrožoval. Dva dny na to podal Kuciak na Kočnera trestní oznámení. Případ ale putoval z jednoho policejního oddělení na druhé, až byl nakonec uzavřen bez vynesení jakéhokoliv obvinění až po novinářově smrti.

Ne, ne, pane Kuciaku. Vy jste velmi osobní. Jste zlý člověk, kterého někdo úkoluje a věřte mi, že přijdu na to, kdo vás úkoluje.

Nemáte pravdu.

Zobrazit rozhovor

*Přepisy šifrované komunikace Mariána Kočnera zveřejnil slovenský Denník N.


 

Právě se děje

před 13 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 16 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy