Vyšetřovatelé z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové obvinili pět lidí. Všechny měl koordinovat vlivný podnikatel Marián Kočner.
Kontroverzní podnikatel je obviněný z objednání vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Od devadesátých let je zapleten do řady korupčních kauz na Slovensku, kvůli jedné z nich – falšování směnek – je ve vazbě. Má velmi dobré vztahy s některými politiky, zejména z vládnoucí strany Směr.
Policie ji označila za zprostředkovatelku vraždy. Podle médií pracovala pro Kočnera jako volavka a lákala na sex vlivné muže. S dalšími třemi lidmi, kteří jsou taktéž obviněni ze spoluúčasti na vraždě Kuciaka a jeho snoubenky, je nově obviněna z přípravy dalších vražd. Oběťmi měli být exministr vnitra a spravedlnosti Daniel Lipšic a dva prokurátoři.
Podle policie je druhotným zprostředkovatelem vraždy.
Bývalý voják se sám přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou zastřelil. Kriminalisté ho původně označovali jen za řidiče.
Marčekovi – svému bratranci – měl pomoci na místě činu vykonat vraždu. Policie ho původně považovala za střelce.
Kočner se neúspěšně pokouší založit politickou stranu Cíl. Zsuzsová a exministr vnitra Robert Kaliňák (přezdívaný Kali) mu mají pomáhat falšovat podpisy potřebné na registraci strany, protože „legální“ cestou se podnikateli nedaří získat dostatek jmen.
Uběhly dva dny od okamžiku, kdy slovenská média informovala o úmrtí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Kočner Zsuzsové píše, že se bojí, že padne vláda Roberta Fica (přezdívaný Hranol).
Kočner a Zsuzsová se vysmívají mrtvému novináři a cynicky vtipkují o teoriích, které se na začátku vyšetřování objevovaly. Vzpomínají i amerického filantropa George Sorose.
Kočner po Zsuzsové chce, aby se spojila s předsedou parlamentu Andrejem Dankem a zjistila, jak si stojí vláda Roberta Fica. V ten den nejvyšší ústavní činitelé – Danko, Fico a Kiska – vystoupili v televizi s projevem, ve kterém se vyjádřili k situaci po vraždě novináře.
Kočner je na Maledivách, kam v tu dobu odletěl se svou manželkou i předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Podnikatel Zsuzsové píše, že se s ním hned dvakrát sešel a zjevně probírali situaci kolem vlády.
Kočner se na Maledivách opět setkává s Bugárem.
Kočner se snaží zabránit pádu vlády a u moci chce podle všeho udržet zejména premiéra Fica. Ten nicméně o pět dní později podává demisi. Kočner v případě potřeby spoléhá také na Mariana Kotlebu, který mu je prý zavázán. U Nejvyššího soudu prý zařídil, aby smetl ze stolu návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na zrušení jeho strany ĽSNS.
Se Zsuzsovou naráží také na velké protesty, které se den předtím konaly v Bratislavě i dalších městech. Kočner je interpretoval tak, že do ulic vyrazilo pouze 2,5 procenta oprávněných voličů a svůj pohled na demonstrace chtěl dostat i do médií. Servery Hlavní zprávy i Netky komentář skutečně zveřejnily.
Dvojice rozebírá demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterou ten den podal.
Kočner Zsusové sděluje, že má na programu opět schůzku s Robertem Ficem.
Šifrované zprávy Mariána Kočnera a jeho spolupracovnice Aleny Zsuzsové odhalily, jaké kontakty měl vlivný podnikatel na nejmocnější politiky Slovenska.
5. září 2017, půl roku před vraždou, Jánu Kuciakovi v telefonním rozhovoru podnikatel Marián Kočner vyhrožoval. Dva dny na to podal Kuciak na Kočnera trestní oznámení. Případ ale putoval z jednoho policejního oddělení na druhé, až byl nakonec uzavřen bez vynesení jakéhokoliv obvinění až po novinářově smrti.
Ne, ne, pane Kuciaku. Vy jste velmi osobní. Jste zlý člověk, kterého někdo úkoluje a věřte mi, že přijdu na to, kdo vás úkoluje.
Nemáte pravdu.
*Přepisy šifrované komunikace Mariána Kočnera zveřejnil slovenský Denník N.