Goebbelsovi vyšívaní Niebelungové tíží německou vládu

Reuters Naďa Straková , Reuters
24. 10. 2009 9:00
Berlínský kabinet hledá "ubytování" pro rozměrný gobelín

Berlín - Německá vláda si láme hlavu, co s Goebbelsovou tapisérií. Hledá totiž nový "domov" pro nástěnný koberec zobrazující legendu z 12. století, který si nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels objednal v roce 1943.

Tapisérie pak na dlouhá desetiletí zmizela. Nicméně nedávno se stala majetkem úřadu vlády kvůli nejasnému vlastnictví, jež zatím nevyřešil ani vleklý soudní proces, upřesnil mluvčí úřadu.

Gobelín zobrazující Píseň Niebelungů je opředen tajemnou historií od chvíle, kdy na konci 2. světové války zmizel. Devět čtverečních metrů velký koberec byl dodán na ministerstvo až v roce 1945 těsně před koncem války.

Na chvíli se dostal do rukou spojeneckých vojsk. Pak se náhle objevil v jednom starožitnictví v Drážďanech.

Tapisérii si objednal říšský ministr propagandy Joseph Goebbels
Tapisérii si objednal říšský ministr propagandy Joseph Goebbels | Foto: wikipedia.org

V 80. letech se dostal do rukou Costy Cordalise, rodilého Řeka a v Německu populárního zpěváka. Koupil jej a propašoval do západní části země. S jasným cílem - přijít k zisku.

"Nevěděl jsem, že patřil Goebbelsovi," řekl německému bulvárnímu listu Bild.

V Cordalisově majetku ale nakonec zůstal koberec až do roku 2007, kdy mu jeho kamarádka věštkyně řekla, že našla kupce.

Jenže policie koberec zabavila jako státní majetek, uvedl policejní mluvčí. V policejních skladech pak umělecké dílo zanášel prach po další dva roky, než soud v Rottweilu v jihovýchodním Německu rozhodl, že byl majetkem Třetí říše a tudíž je nyní majetkem spolkové republiky.

Budoucnost tapisérie je ale nadále nejistá.

"Nechceme, aby nám tu překážela ve skladech," prohlásila policejní mluvčí.

Úřady doufají, že nakonec koberec najde útočiště v berlínském Německém historickém muzeu, které zvažuje, že by gobelín zařadilo do své stálé sbírky.

"Vyobrazení z germánských legend a mýtů byly běžně užívané nacistickou propagandou," uvedl Otto Meyer, ředitel nadace historického muzea.

"Niebelungové přímo ztělesňují germánského ducha, na němž nacisté založili své principy, například princip loajality až za hrob," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy