Francouzská pošta odmítla dát na známku Počátek světa

ČTK ČTK
1. 2. 2014 7:43
Pošta chce ochránit "mladistvé" publikum, nehodnotí prý dílo slavného malíře.
Obraz Gustava Courbeta Počátek světa prý není vhodný na známky.
Obraz Gustava Courbeta Počátek světa prý není vhodný na známky. | Foto: Aktuálně.cz

Besançon - Francouzská pošta odmítla vydat známku s obrazem Počátek světa malíře Gustava Courbeta z roku 1866. Zdůvodnila to tím, že výtvarný počin by mohl "urazit cítění mladistvých", informovala agentura AFP.

Filatelistická společnost z východofrancouzského Besançonu požádala poštu o případné vydání známky s tímto ústředním Courbetovým dílem u příležitosti červnové výstavy jeho obrazů v jeho rodném Ornansu. Originál Počátku světa k tomuto účelu zapůjčí pařížské Musée d'Orsay, které je jeho majitelem od roku 1995.

Pošta, která se zaštítila ochranou "mladistvého publika", ubezpečila, že její odmítnutí "není hodnocením Courbetova díla".

Filatelistická společnost se ještě nevzdává a zvažuje, zda nepodá návrh na vytisknutí známky znázorňující Courbeta, jak alespoň sporný obraz sám maluje.

Gustave Courbet, který žil v letech 1819 až 1877, je považován za vůdčí postavu francouzského malířského realismu 19. století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy