Francouzská pošta odmítla dát na známku Počátek světa

ČTK ČTK
1. 2. 2014 7:43
Pošta chce ochránit "mladistvé" publikum, nehodnotí prý dílo slavného malíře.
Obraz Gustava Courbeta Počátek světa prý není vhodný na známky.
Obraz Gustava Courbeta Počátek světa prý není vhodný na známky. | Foto: Aktuálně.cz

Besançon - Francouzská pošta odmítla vydat známku s obrazem Počátek světa malíře Gustava Courbeta z roku 1866. Zdůvodnila to tím, že výtvarný počin by mohl "urazit cítění mladistvých", informovala agentura AFP.

Filatelistická společnost z východofrancouzského Besançonu požádala poštu o případné vydání známky s tímto ústředním Courbetovým dílem u příležitosti červnové výstavy jeho obrazů v jeho rodném Ornansu. Originál Počátku světa k tomuto účelu zapůjčí pařížské Musée d'Orsay, které je jeho majitelem od roku 1995.

Pošta, která se zaštítila ochranou "mladistvého publika", ubezpečila, že její odmítnutí "není hodnocením Courbetova díla".

Filatelistická společnost se ještě nevzdává a zvažuje, zda nepodá návrh na vytisknutí známky znázorňující Courbeta, jak alespoň sporný obraz sám maluje.

Gustave Courbet, který žil v letech 1819 až 1877, je považován za vůdčí postavu francouzského malířského realismu 19. století.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy