Francie usnadní Romům šanci získat práci a byt

Martin Novák Martin Novák
22. 8. 2012 22:01
Francouzská vláda schválila opatření, která pomohou imigrantům se zaměstnáním a bydlením
Romové před vyklizenou budovou v Lyonu, do které se nastěhovali.
Romové před vyklizenou budovou v Lyonu, do které se nastěhovali. | Foto: Reuters

Paříž - Nová francouzská levicová vláda řeší stejný problém jako ta předchozí pravicová.

Jak naložit s desetitisíci rumunských a bulharských Romů, kteří přicházejí do Francie a často táboří na nepovolených místech v nedůstojných podmínkách.

Tento týden se opakovaly scény známé z éry bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Policie vykázala desítky Romů z opuštěného domu v Lyonu čekajícího na rekonstrukci a také ničila romská tábořiště nedaleko Lille u belgických hranic na severu země.

Část Romů odletěla zpět do Rumunska, když předtím dostala od úřadů 300 eur na cestu. Ministr vnitra Manuel Valls zásahy zdůvodňuje "hygienickým rizikem."

Prezident Francois Hollande před volbami uvedl, že nelegální romská tábořiště a osady bude policie i nadále likvidovat, ale slíbil, že se pokusí o konstruktivnější řešení než jeho předchůdce Sarkozy.

Vláda ale ve středu večer také rozhodla, že Romům z Balkánu usnadní možnost ve Francii pracovat. Pomoci má zrušení zvláštní daně, kterou za takové osoby dosud musel platit zaměstnavatel, a výrazné rozšíření profesí, ke kterým budou mít nově přístup.

Také se pracujícím Romům pomůže s bydlením, uvedl premiér Jean-Marc Ayrault po zasedání kabinetu.

Zásahy proti romské komunitě kritizuje katolická církev ve Francii, romské organizace v Evropě a také eurokomisařka pro otázky spravedlnosti a lidských práv Viviane Redingová.

"Každý stát má povinnost integrovat romskou populaci," uvedla eurokomisařka v komentáři pro deník Libération.

Francouzské úřady přesunují Romy od roku 2007 z některých míst do vyhrazených prostor. Většinou jde víceméně o parkoviště, v jejichž blízkosti je elektřina a zdroj pitné vody.

Předchozí francouzská vláda kvůli rozsáhlému přistěhovalectví Romů hrozila Rumunsku a Bulharsku, že zablokuje jejich vstup do Schengenu.

Obě země nakonec loni do schengenského prostoru skutečně nevstoupily, ale nikoliv kvůli Francii, nýbrž kvůli Nizozemsku, které poukazuje na nedostatečnou úroveň boje s organizovaným zločinem v obou státech.

Česká republika naopak rozšíření Schengenu o Bulharsko i Rumunsko podporovala.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kde hledat volná pracovní místa?

 

Právě se děje

Další zprávy