Francie se ptá: Co bude dál s Chirakem?

Red Zah, čtk
12. 3. 2007 18:41
Paříž - Jakmile v televizním projevu oznámil francouzský prezident svůj odchod z politiky, vyrojily se spekulace o jeho dalším možném osudu. Uvnitř: VIDEO
Francouzský prezident Jacques Chirac se pomalu začíná loučit s vrcholnou politikou. Na jaře proběhnou volby hlavy státu, v nichž už se jeho kandidatura neočekává.
Francouzský prezident Jacques Chirac se pomalu začíná loučit s vrcholnou politikou. Na jaře proběhnou volby hlavy státu, v nichž už se jeho kandidatura neočekává. | Foto: Reuters

Jacques Chirac v neděli večer oznámil, že se na jaře nebude ucházet o třetí mandát. Pro zhruba dva měsíce, které mu ještě v Elysejském paláci zbývají, je jisté jen to, že bude chtít uplatnit svou váhu v kampani k prezidentským volbám a že se zúčastní vrcholné schůzky Evropské unie v Berlíně.

Po odchodu z úřadu se automaticky stane členem ústavní rady. Tam jistoty končí. Že by jen tak odešel užívat si důchodu na svém zámku Bity, si nemyslí nikdo. Stín nejistoty nad Chirakovou budoucností však vrhají některé aféry, jež by mohly mít soudní dohru.

"Sloužit jinak"

Pro člověka, který přes čtyřicet let žil politikou, strávil dvanáct let v prezidentském paláci a přes předloňskou malou mozkovou příhodu vypadá v plné formě, prostý odchod na odpočinek zcela zjevně nepřipadá v úvahu.

V nedělním projevu také prezident prohlásil, že chce Francii "sloužit jinak", aniž ale naznačil, o co by mohlo jít. Francouzští komentátoři se dohadují, že by se mohl postavit do čela nějaké
velké nadace na ochranu životního prostředí nebo se nějakým způsobem angažovat ve prospěch chudých zemí.

Obě témata Chiraka v posledních letech velmi zaměstnávala. Ještě před několika týdny byla například v Paříži z jeho podnětu uspořádána velká mezinárodní konference o ekologii a Chirac na ní znovu opakoval svůj návrh na vytvoření zvláštní organizace Spojených národů pro životní prostředí.

Po čistě soukromé stránce mu odchod z Elysejského paláce umožní věnovat se víc svým velkým koníčkům, jako jsou východoasijské kultury, zvlášť japonská, a vůbec staré civilizace.

Aféry a konec imunity

Chirakovo členství v ústavní radě plyne automaticky z jeho budoucího postavení exprezidenta. Mohl by se tam tedy sejít s Valérym Giscardem d´Estaing, který byl prezidentem od roku 1974 do roku 1981, kdy nebyl znovu zvolen mimo jiné i proto, že Chirac se tehdy od něho odvrátil.

Mnohé bude ale záležet na tom, zda a jak se bude justice zabývat Chirakovou údajnou rolí v několika aférách z doby, kdy byl pařížským starostou, i z doby výkonu prezidentské funkce.

V prvním případě jde hlavně o fiktivní zaměstnávání lidí na pařížské radnici v zájmu jeho tehdejší strany Sdružení pro republiku, ve druhém například o letenky, které jemu a jeho manželce údajně zdarma poskytla letecká společnost Euralair.

V této souvislosti vzbudilo určitý rozruch rozhodnutí jmenovat osobnosti považované za blízké Chirakovi do funkcí prokurátorů v místech, kde by mohly být některé tyto aféry projednávány. Chirakova imunita končí okamžikem odchodu z funkce.

Důstojná tečka (s háčkem)

Významný představitel opoziční Socialistické strany Dominique Strauss-Kahn dnes v televizi LCI řekl, že je na justici, aby rozhodla o dalším postupu, ale že Francii by nesloužilo ke cti, kdyby chtěla bývalého prezidenta tahat po soudech.

Jacques Chirac a Vladimir Putin
Jacques Chirac a Vladimir Putin | Foto: Reuters

Do 16. května, kdy jeho mandát končí, se Chirac ještě 25. března zúčastní berlínského summitu Evropské unie. Údajně uvažuje ještě o dalších cestách - do Ruska, nebo do Alžírska, či na Blízký východ, ale nic není rozhodnuto, protože všechny tyto možnosti mají háčky.

List Le Monde napsal, že jet na poslední oficiální cestu k Vladimiru Putinovi (s jeho spornou bilancí v oblasti lidských práv) nevypadá populárně, jet do Alžíru by mělo smysl, jen kdyby byla hotová dvoustranná smlouva o přátelství, a podmínkou pro cestu na Blízký východ je, aby mohla zřetelně přispět k míru.

 

Právě se děje

Další zprávy