Foto: Nahlédněte do živoucího skanzenu Sovětského svazu. Podněstří uvázlo v minulosti

Foto: Nahlédněte do živoucího skanzenu Sovětského svazu. Podněstří uvázlo v minulosti
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ovšem prohlásila, že demokratičnost voleb je vzhledem k situaci v regionu pochybná.
Hlavní město Tiraspol bylo založeno v roce 1792 ruským knížetem a vojevůdcem Alexandrem Suvorovem, který je také vyobrazen na převážné většině místních bankovek. Z dob SSSR si město zachovalo sovětský styl. Ten je dobře patrný na Domě sovětů, který je příkladem stalinistické architektury.
Návštěvníky vítá vlajka se srpem a kladivem, v pozadí stojí monument s tankem. Také tu lze navštívit ambasády dalších neuznaných států, jako je třeba Abcházie. Podněstří má ve svých separatistických tendencích spojence ještě v jedné autonomní oblasti na území Moldavska: v Gagauzii, kde žije turkický národ Gagauzů. Na rozdíl od Podněsterců jsou ale ochotni fungovat uvnitř moldavského státu.
Na čestném místě nedaleko budovy parlamentu stojí na kamenném podstavci tank T-34 s nápisem "Za vlast". Připomíná veterány a padlé na východní frontě a také za sovětské války v Afghánistánu a války v Podněstří. Do Tiraspolu byl dopraven z Maďarska, kde sloužil během druhé světové války.
Foto: Martina Podhůrská
Martina Podhůrská Martina Podhůrská
13. 2. 2022 16:44
Má hraniční přechody, parlament, vlastní měnu, armádu i fotbalový tým, který hraje na evropských pohárech. Přesto tato země neexistuje. Podněstří, ruskojazyčný úzký pruh na území Moldavska, se v roce 1991 prohlásilo za nezávislé a vedlo kvůli tomu i válku. Jako stát ho ale neuznává ani Rusko. Před tamním parlamentem se přitom tyčí socha Lenina a domy zdobí portréty sovětských hrdinů.
 

Právě se děje

Další zprávy