Foto: Z Kohlova děvčátka do čela migrační krize. Podívejte se, jak šel čas s Angelou Merkelovou

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Angela Merkelová se narodila 17. července 1954 v Hamburku v rodině luteránského pastora a učitelky latiny a angličtiny. Dětství strávila s rodiči ve východoněmeckém Templinu. V letech 1973–1978 studovala fyziku na univerzitě v Lipsku. Poté působila 12 let v institutu fyzikální chemie ve východoněmecké Akademii věd. V osmdesátých letech byla několikrát na studijním pobytu v Československé akademii věd, kde mimo jiné pracovala na svém doktorátu.
Ve svých 36 letech v roce 1990 vstoupila do politiky, stala se členkou Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na snímku s Lotharem de Maizièrem (CDU), posledním předsedou vlády NDR před sjednocením Německa.
O rok později jí kancléř Helmut Kohl nabídl post ministryně pro záležitosti žen a mládeže a tři roky nato se stala ministryní životního prostředí.
„Kohlovo děvčátko“, jak se  Merkelové přezdívalo, postupně stoupalo také po stranickém žebříčku a v roce 2000 dosáhlo na příčku nejvyšší – stala se předsedkyní CDU.
Foto: Reuters
Hana Vařáková, ČTK / Reuters
Aktualizováno 21. 11. 2016 20:47
Angela Merkelová v neděli oznámila svou čtvrtou kandidaturu na post německé kancléřky. Pokud příští rok v září její CDU/CSU uspěje, může se co do délky vládnutí vyrovnat Konradu Adenauerovi, který byl kancléřem 14 let, nebo dokonce Helmutu Kohlovi, jenž stál v čele Německa 16 let. Podívejme se nyní na významné milníky kancléřčiny kariéry.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 27 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy