Foto: Konfety, davy lidí a volání po stejných platech. Američané oslavují fotbalistky

Foto: Konfety, davy lidí a volání po stejných platech. Američané oslavují fotbalistky
Americké fotbalistky letos počtvrté vyhrály mistrovství světa, když v nedělním finále porazily Nizozemky 2:0. V New Yorku proto ve středu připravili obrovský průvod na jejich počest.
Během více než stovky let, kdy se tyto "konfetové průvody" ve čtvrti Manhattan konají, lidé oslavovali například astronauty z mise Apollo 11 po jejich návratu z vesmíru nebo dokončení známého mostu Brooklyn Bridge.
Součástí této akce jsou zcela běžně davy lidí, pochodující kapely třímající americké vlajky a tisíce papírků, které "prší" na průvod, píše list New York Times.
Americký ženský fotbalový tým v jednom z dešťů konfet.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 7. 2019 18:39
Oslavovali tu astronauty z mise Apollo 11, když v roce 1969 přistáli na Měsíci. Anebo britského premiéra Winstona Churchilla rok poté, co skončila druhá světová válka. "Konfetové průvody" jsou pro Američany v New Yorku téměř tradicí. Ve středu takto uctili i americké fotbalistky, které letos počtvrté vyhrály mistrovství světa. V průvodu byly k vidění i cedule, které vyzývaly ke stejným platovým podmínkám pro fotbalistky a fotbalisty.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy