Florida může zavést zákaz potratů po šesti týdnech těhotenství. Rozhodl o tom soud

ČTK ČTK
2. 4. 2024 10:32
Florida může zavést zákaz potratů po šesti týdnech těhotenství. Rozhodl o tom soud

Nejvyšší soud na Floridě v pondělí uvolnil cestu pro přísné omezení přístupu k potratům, když rozhodl, že ústava státu negarantuje právo na interrupci. V platnost zde nyní může vstoupit loni přijatý zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství, uvádí americká média. Soud zároveň umožnil místním voličům rozhodnout o rozšíření přístupu k potratům v listopadovém referendu.

Nejvyšší soudní instance jihovýchodního státu USA rozhodovala o stížnosti několika organizací na zákaz potratů po 15 týdnech těhotenství, který republikánské vedení Floridy uzákonilo v roce 2022. Jeho schválení přišlo poté, co federální nejvyšší soud po téměř 50 letech zrušil právo na potrat zhruba do 23. týdne těhotenství.

Florida loni zašla ještě dál a přijala zákaz se šestitýdenním limitem, ten ovšem na rozdíl od mírnější verze zatím nevstoupil v platnost. Byl napsán tak, aby začal platit až poté, co by takovýmto restrikcím daly zelenou soudy, napsala agentura AP. Loni schválené omezení má po pondělním verdiktu nabýt účinnosti začátkem května. Interrupce by pak byly povolené pouze ve fázi, kdy mnohé ženy ještě neví, že otěhotněly.

Florida byla dříve útočištěm pro ženy z celého jihovýchodu USA, které se rozhodly uměle ukončit těhotenství, podotýká deník The New York Times. Nyní se přidává ke státům od Jižní Karolíny až po Texas, které v návaznosti na předloňské rozhodnutí nejvyššího soudu zavedly přísná omezení přístupu k potratům.

 

Právě se děje

Další zprávy