Fidesz navrhuje na maďarského prezidenta šéfa ústavního soudu Sulyoka

ČTK ČTK
22. 2. 2024 16:45
Fidesz navrhuje na maďarského prezidenta šéfa ústavního soudu Sulyoka

Maďarská vládnoucí strana Fidesz navrhuje dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka jako kandidáta na příštího prezidenta. Ve funkci by měl nahradit Katalin Novákovou. Ta odstoupila na začátku února kvůli udělení milosti, které vyvolalo kritiku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření mluvčího maďarské vlády.

Dlouholetá spojenkyně konzervativního premiéra Viktora Orbána oznámila svou abdikaci 10. února poté, co se dostala pod rostoucí tlak, protože udělila milost muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál vyvolal protesty.

"Ve čtvrtek, po pečlivé úvaze na schůzi poslaneckého klubu (Fidesz je jeho předseda) Máté Kocsis oznámil nominaci Tamáse Sulyoka, předsedy ústavního soudu, jako prezidentského kandidáta vládní strany," uvedl mluvčí.

Předseda parlamentu rozhodne, kdy parlament, ve kterém má Fidesz výraznou většinu, může zvolit Sulyoka do převážně ceremoniální prezidentské funkce. Očekává se, že hlasovat se bude příští měsíc, napsala agentura Reuters a dodala, že opoziční strany zatím své kandidáty nenominovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy