Washington - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oficiálně obvinil Severní Koreu z útoku na počítačové servery filmové společnosti Sony Pictures.
Hackeři se jen chvíli předtím písemně ozvali a uvedli, že ukradená data zůstanou v bezpečí, pokud firma setrvá u rozhodnutí nedat do kin film The Interview (Rozhovor), zesměšňující severokorejského vůdce Kim Čong-una.
FBI ve svém oznámení podle agentury AP vůbec poprvé přímo obviňuje KLDR z počítačového útoku. Uvádí, že má dostatek důkazů k závěru, že Pchjongjang je za touto ničivou akcí, při níž byly odcizeny desítky tisíc materiálů, včetně e-mailů.
Úřad přitom kromě jiných skutečností poukázal na technické podobnosti mezi průnikem na servery Sony a předchozími "zákeřnými počítačovými aktivitami" spojenými přímo se Severní Koreou, včetně dřívějších kybernetických útoků na jihokorejské banky a média.
Zatím není jasné, jaké a zda vůbec nějaké odvetné akce hodlá americká vláda po útoku na Sony Pictures podniknout. Očekává se, že tato událost se dostane na přetřes i na dnešní tiskové konferenci prezidenta Baracka Obamy.
Hackeři předtím ve své zprávě, citované televizí CNN, ocenili rozhodnutí společnosti filmovou parodii pojednávající o atentátu na hlavu komunistické KLDR nepředat do distribuce. "Bylo velmi moudré, že jste se rozhodli zrušit promítání The Interview. Zaručujeme bezpečnost vašich dat, pokud nebudete dělat další problémy," sdělují podle CNN hackeři.
Agentura Reuters už ve čtvrtek uvedla, že američtí vyšetřovatelé prokázali, že za útokem na servery Sony Pictures stojí Severní Korea. Dnes dodala, že nejmenovaný činitel poukázal na možné spojení s Čínou, a to buď ve formě spolupráce s čínskými hackery, anebo využitím čínských serverů k zamaskování původce.
Čínská ambasáda na tuto informaci záhy reagovala prohlášením, že Čína nepodporuje ilegální počítačové akce spáchané na čínském území. Zároveň vyzvala Spojené státy, aby se podělily o důkazy týkající se útoku na velké hollywoodské studio.
Barack Obama ale při páteční bilanční tiskové konferenci mimo jiné poznamenal, že nic nenasvědčuje tomu, že by do útoku byla zapletena jiná země.
Událost vyvolala v USA velké pozdvižení, když filmové studio ve středu oznámilo, že uvedení snímku do kin zruší. Tím ale vyvolalo negativní reakci v uměleckých kruzích. Hollywoodští herci to kritizovali jako hrozbu pro svobodu projevu a označili to za vítězství hackerů.
Obama tento postup přímo označil za chybu a poznamenal, že by byl býval rád, kdyby s ním představitelé společnosti před svým rozhodnutím mluvili. Slíbil také odvetné kroky, které ale neupřesnil.
List The Wall Street Journal pak informoval, že Spojené státy zvažují možnost vrátit Severní Koreu na seznam zemí, které podporují a financují terorismus.