Extrémní vedra budou častější, tvrdí vědci. Z několika horkých dnů se stane i měsíc

Zahraničí Zahraničí
26. 6. 2017 19:45
Z několika letních dní, kdy rtuť na teploměru vystoupá přes 35 stupňů Celsia, se do roku 2100 stane měsíc nebo dva. V teplejších oblastech blíže rovníku pak budou podle vědců extrémně vysoké teploty po většinu roku. Uvádí to studie skupiny expertů z americké výzkumné laboratoře Climate Impact Lab. Pokud se podle nich proti změnám klimatu nijak nezasáhne, častá a dlouhodobá horka zasáhnou i Českou republiku.
Slunící se žena v New Yorku.
Slunící se žena v New Yorku. | Foto: Reuters

Washington - Extrémní vedra a teploty přesahující 35 stupňů Celsia budou podle vědců stále častější. Neomezí se už jen na pár letních dní.

Do konce roku 2100 se počet horkých dní na některých místech na světě až zněkolikanásobí, uvádí analýza klimatických změn, kterou vydala výzkumná laboratoř Climate Impact Lab.

Na vině je podle ní globální oteplování a horko se nebude týkat jen tropických zemí. Jak je vidět na přiložené animaci, trend ovlivní i Česko.

Například v americkém městě Washington, D.C bylo mezi lety 1985 až 2005 každoročně průměrně sedm dní, kdy rtuť teploměru vyšplhala nad 35 stupňů. Do konce století jich ale v metropoli USA může být průměrně 29.

V teplejších oblastech to bude ještě horší. Například ve španělském Madridu se podle odhadů expertů z osmi horkých dní ročně stane rovnou 43 dní.

Čím blíže rovníku, tím větší rozdíl. V indickém Dilí meteorologové naměří každý rok průměrně 105 extrémně dusných dní. Na konci století by jich ale mohlo být až 200.

Pro subsaharskou Afriku nebo tropické oblasti Jižní Ameriky by takové teploty převažovaly po většinu roku.

"Když s lidmi mluvíte o vysokých teplotách, mají tendence říkat, že je to skvělé, protože to znamená více dní na pláži," uvedl spoluautor studie a profesor na Kalifornské univerzitě Solomon Hsiang listu The New York Times.

"Přitom mnohem horší je, jak extrémní teploty můžou úplně změnit náš život. A to ve věcech, které by nás ani nenapadly," dodává.

Klimatizace i migrace

Například ve Spojených státech se v době veder mnohem více používá klimatizace. Nedávno vyšla studie, podle které by se při pokračujících rostoucích teplotách musely USA vypořádat s tím, že lidé budou jen kvůli horku spotřebovávat o sedm procent více elektřiny.

Zvyšování teplot má taky neblahé důsledky na zemědělství, protože dochází k úbytku vody. Některé studie pak dokonce upozorňují na souvislost mezi globálním oteplováním a válečnými konflikty nebo migračními vlnami.

Udržet zvyšování globální teploty pod dvěma stupni Celsia se zavázalo téměř 200 zemí světa v tzv. pařížské klimatické dohodě. Spojené státy, jeden z největších producentů skleníkových plynů, ale pod vedením Donalda Trumpa od dohody odstoupily.

Vědci hledají nové metody pro hodnocení změn mechanických vlastností lidské kůže působených okolními vlivy - jako je teplota či hydratace apod. | Video: Akademie věd ČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy