Exprezident Francie Hollande bude kandidovat v parlamentních volbách za socialisty, tvrdí média

ČTK ČTK
15. 6. 2024 15:46
Exprezident Francie Hollande bude kandidovat v parlamentních volbách za socialisty, tvrdí média

Bývalý francouzský prezident François Hollande se pokusí o politický návrat a bude kandidovat v předčasných parlamentních volbách, jež se uskuteční na přelomu června a července. Píší to agentura AFP a další francouzská média. Hollande bude kandidovat v departementu Corrèze, který před zvolením do prezidentského úřadu v roce 2012 dlouho zastupoval v Národním shromáždění.

Informaci o kandidatuře potvrdily agentuře AFP zdroje z exprezidentova okolí. Regionální deník La Montagne tvrdí, že mu tento úmysl potvrdil i Hollande. Podle listu bude kandidovat za Socialistickou stranu, které byl dlouhá desetiletí čelným představitelem, s podporou ostatních levicových stran z Nové lidové fronty. To znamená, že tyto strany proti němu nepostaví v obvodu své kandidáty.

Dohodu, kterou uzavřeli populistická strana Nepodrobená Francie (LFI), socialisté (PS), zelení (EELV) a komunisté (PCF), Hollande ve čtvrtek veřejně podpořil ve snaze zastavit nástup krajní pravice vedené Národním sdružením (RN). Podle některých politologů by RN mohlo zvítězit v předčasných volbách, které ohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron po neúspěchu svého hnutí v nedávných volbách do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy