Klimatická krize nepočká, až si o ní český politik něco přečte, říká reportérka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 4. 2024 16:30
Evropské volby se v Česku uskuteční 7. a 8. června, čeští voliči v nich na příštích pět let vyberou 21 z celkem 720 poslanců Evropského parlamentu. V Evropě bude palčivým předvolebním tématem Green Deal, Ukrajina a domácí otázky. "U nás zjevně budeme bojovat proti neexistujícím migrantům z Afriky," odpovídala na otázky čtenářů někdejší dlouholetá zpravodajka z Bruselu Kateřina Šafaříková.
On-line rozhovor s Kateřinou Šafaříkovou
Rozhovor skončil
Na otázky čtenářů odpovídala reportérka Kateřina Šafaříková.
Přečíst si rozhovor

Stávající podoba migračního paktu je podle ní to nejlepší, čeho šlo v EU momentálně dosáhnout. "Žádné povinné přesídlování uprchlíků, přenesení prvních kontrol na třetí země. Svým způsobem jde o vítězství kritiků dosavadních pravidel, tedy i Česka," napsala Šafaříková.

Foto: EU

V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zpravodajka odpovídala také na dotazy týkající se europoslanců, politických stran nebo klimatické krize. "Jen z pouhé četby domácího zpravodajství je zřejmé, že většina stran to považuje za 'zelenou propagandu' nebo přinejlepším opruz, který nechtějí řešit. Já to nepovažuju za škodu, ale za chybu. Klimatická krize nepočká, až si o ní český politik něco přečte," odpověděla čtenářům Šafaříková.

Česká vláda už podle ní nemá v EU "nátěr jednoho z potížistů visegrádské čtyřky". "Česko a Polsko jsou považovány plus mínus za racionální část střední a východní Evropy," dodala novinářka.

Celý rozhovor zpravodajky Aktuálně.cz Kateřiny Šafaříkové se čtenáři si můžete přečíst níže.

On-line rozhovor s Kateřinou Šafaříkovou

Rozhovor skončil
12. 4. 2024
Ptá se: Honza K.

Dobrý den, chci se zeptat na následující: jakým způsobem budou ti, kteří budou zvoleni za Spolu, zařazení do frakcí v europarlamentu? Budou jednotliví poslanci směřovat do různých frakcí, ačkoliv byli zvoleni za jedno uskupení?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, děkuji za dotaz. Europoslanci za Spolu půjdou do různých frakcí. ODS do ECR, lidovci k EPP, TOP 09 k EPP. Nedošlo by k tomu, pokud by se ODS po eurovolbách rozhodla vrátit do EPP (byla tam jako přidružený člen), o čemž se občas spekuluje. Osobně si ale nemyslím, že k tomu dojde.

12. 4. 2024
Ptá se: K.K.

Dobrý den. Zajímalo by mě, jak vy vnímáte české europoslance. Jdou si to tam jenom odsedět za velké peníze, nebo mezi nimi jsou i tací, kteří se fakt snaží měnit EU k lepšímu?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za dotaz. Čeští europoslanci patří k oběma skupinám, tj. jsou tam ti, kteří si to tam přišli jenom odsedět, jak píšete, ale máme tam několik velmi kompetentních, výkonných a vlivných. Luděk Niedermayer, Dita Charanzová a Martina Dlabajová, Alexandr Vondra a další. Zda mění EU "k lepšímu", je otázka pohledu. Z mého pohledu někdy ano, někdy ne:)

12. 4. 2024
Ptá se: Petr Kolomazník

Skončí Dlabajová?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji. Skončí v EP, pokud nebude kandidovat za italské liberály, resp. pokud se na jejich kandidátce nedostane do parlamentu.

12. 4. 2024
Ptá se: Ján

Pěkný den, rád bych se zeptal jak nahlížet na kauzy předsedkyně EK Leyenové (vakcíny,aféra kolem výběrka s p. Dlabajovou). Mohou tyto kauzy ohrozit její druhý mandát? Případně myslíte, že je možné, že předsedou Komise může být někdo jiný než nominant blízký EPP? Děkuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a díky za otázku. Můžou ohrozit její druhý mandát při schvalování v parlamentu. Nominaci samotnou ne, mezi lídry EU je dost těch, kterým vyhovuje a málo těch, kteří by ji chtěli "shodit". V roce 2019 prošla UvdL v europarlamentu jen o 9 hlasů, což je skutečně velmi málo. Hodně ale záleží na tom, které frakce budou součástí nové většiny. Pokud i ECR, předpokládám, že její členové proti UvdL hlasovat nebudou (v 2019 hlasovali proti). Post šéfa/šéfky EK nepředpokládám pro jinou frakci než nejsilnější EPP.

12. 4. 2024
Ptá se: Petr P.

Dobrý den.
Děkuji za vaši dosavadní práci.
Zajímala by mě pozice euroskeptiků v evropských volbách. Vždycky si říkám, proč chce být někdo zvolen do Evropského parlamentu, aby se ho pak snažil snad rozložit zevnitř? O co reálně mohou lidé typu pana Davida usilovat? Jak s nimi ostatní frakce spolupracují? Myslíte, že se pozice euroskeptiků od června posílí?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a díky! Narážíte na frakci Identita a demokracie (ID). Ta je mmt. druhá nejmenší a ostatní frakce s ní odmítají spolupracovat (dohoda z roku 2019). Členové ID se nestávají zpravodajové nějakého zákona, nejsou součástí vyjednávání o jeho konečném znění atd. Vliv MEPs za ID se blíží nule. Být zvolen s cílem to rozložit je - jakkoli se nám to nemusí líbit - legitimní přístup. Jestli je to efektivní vynaložení peněz na daného MEP, je jiná věc. Po volbách má ID hodně posílit, ale jejich vliv v EP to, myslím, nezmění.

12. 4. 2024
Ptá se: Petr Koubek

Jak byste prosím volila tady v Belgii? Jsme tady a domu nepojedeme. Jsme registrováni na komuně, ale zajímá mě váš názor. Pták jsem se více lidí, ale každý rádi jinak. Děkuji!

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a zdravím do Belgie! Já osobně bych postupovala tak, jakou část politického spektra preferuju obecně a podívala se na konkrétní lidi na kandidátce. Kdybych byla pořád v Bruselu, dívala bych se na liberály premiéra Alexandra de Crooa.

12. 4. 2024
Ptá se: Miroslav Švejda

1. Tak zajímalo by mě, proč bychom se z toho měli zblázni?
2. Zajímalo by mě, jak probíhá přesvědčoání poslanců, kteří nějaké zastávají vnitropolitické pozice, a pak hlasují v EU Parlamentu opačně. Zajímá mě ten mechanismus, prostředky, které se volí na takovou změnu postojů.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za dotazy. 1. Nadsázka. 2. Nevím, jaké "mechanismy" máte na mysli. Z mojí zkušenosti jsou změny často dané jednoduše tím, že daný europoslanec nechce hlasovat proti svojí frakci. A nemusí to být proto, aby měl klid. Pokud jste coby MEP součástí vyjednávání nějakého kompromisu od počátku do konce, těžko pak můžete hlasovat proti němu, jen proto, že si vaše strana doma myslí něco jiného. Resp. hlasovat můžete, ale ztratíte důvěryhodnost u ostatních MEPs.

12. 4. 2024
Ptá se: Václav Voráček

Dobrý den paní Safaříková, od kandidátů Spolu, hlavně ODS slyšíme požadavky přidělení silného portfolia budoucímu českému komisaři, zejména energetického nebo ekonomického. Domníváte, že tento požadavek euroskeptické a proti přijetí eura zaměřené vlády, která je navíc členem potížistů V4 má nějaký racionální základ? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za otázku. Požadavek na silné ekonomické portfolio nemusí být iracionální, pokud se bavíme například o agendě dopravy nebo průmyslu. Tady si můžeme nárokovat nějakou legitimitu vzhledem k CZ předsednictví, struktuře naší ekonomiky apod. V případě rozpočtu nebo finanční politiky platí, co píšete. CZ vláda už nemá v EU nátěr jednoho z potížistů V4. Naopak, CZ a PL jsou považovány za +/- racionální část střední a východní Evropy.

12. 4. 2024
Ptá se: Karolína

Dobrý den, zajímá mě, proč nikdo nemá problém s tím, jak ODS a jmenovitě Alexandr Vondra kopou za matku jeho syna, aby se dostala zase do Bruselu k teplé židli - celé ty manévry na kandidátce Spolu jsou zjevně kvůli ní, aby ji neviditelnou někdo nepřeskákal. Na mě to působí jako nepotismus první kategorie. Jaký je důvod, že jsem si jediná, komu to vadí? 😁 Myslíte si taky, že je toto v pořádku?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za dotaz. Veronika Vrecionová je dlouholetá politička ODS a jako už stávající europoslankyně obstála. Do jaké míry jí patří hned druhé místo na kandidátce a proč, je věcí ODS, resp. koalice Spolu. (Já o jejím soukromém životě vím, ale nemyslím, že je to určující věc pro její hodnocení coby političky.)

12. 4. 2024
Ptá se: Karolína

Dobý večer....Je podle vás nějaké téma, co rozhodne volby? Kvůli kterému půjdou lidé volit? My se vždycky s rodinou nejvíce hádáme kvůli Green Dealu...

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a přeju dobrodružné hádky o Green Dealu! Kdo u vás vyhrává?:) V Evropě to budou Green Deal, Ukrajina/Putin a domácí témata. U nás zjevně budeme bojovat proti neexistujícím migrantům z Afriky.

12. 4. 2024
Ptá se: Miroslav Švejda

3. Ještě by mě zajímalo, jestli je u europoslanců povědomí o tom, že v naší Ústavě jsou články, které by měly zamezovat destrukci demokracie a ty jsou porušovány předáváním rozhodovacích kompetencí Parlamentu na orgán direktivní, nevolený, čímž se degradují hlasy odevzdané poslancům, čímž je tento hlas degradován spolu s výkonem mandátu poslanců?
(Nejen právo veta, ale všech desetitisíců předpisů, nařízení atd. které "musíme" přijímat podle přístupové smlouvy a její neustálé zpřísňování ex post následným usneseními v neprospěch suverenity států EU.)

Pokud jsme podepsali smlovu o přistoupení k EU a její provádění je v rozporu s Ústavou, je možné ji považovat za neplatnou?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, co konkrétně je podle Vás v rozporu s českou ústavou. Že budeme přejímat evropskou legislativu a další rozhodnutí, jsme schválili v přístupové smlouvě (v referendu). EU právo je nadřazené českému (pokud je obojí v rozporu), jde o základní princip mezinárodního práva.

12. 4. 2024
Ptá se: Jáchym Vrecion

Dobrý den, předpokládám, že bude pokračovat koalice EPP-SD-RE (Výmarský trojúhelník Tusk-Scholz-Macron). Jaký smysl v tu chvíli dává koalice SPOLU, kdy část bude pro a hlasovat pro Von der Leyen ve vedení EK, část bude naopak proti? Asi by taky nekandidovalo SPOLU do Sněmovny, aby následně vláda ODS s hnutím ANO. Vy tomu rozumíte? Pro co jsou hlasy pro SPOLU? Pro pokračování současné většiny nebo pro změnu?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a díky za dotazy! Rozumím koalici Spolu jako hrázi proti Babišově ANO. V tomto smyslu jsou to i hlasy po pokračování stávající vládní koalice. To, že část MEPs pak zřejmě bude hlasovat proti UvdL a část pro, je fakt. Není to ale nic exkluzivního pro ČR, společné kandidátky a pak rozpad do různých frakcí byly ve FR, SK a dalších. Jak s koalicí Spolu naloží proevropští voliči TOP09, resp. euroskeptici z ODS, je jiná otázka. Odpověď budeme znát 9. června večer.

12. 4. 2024
Ptá se: Stanislav Redl Polčák

Dobrý den, rád bych se zeptal na migrační pakt, který může rozhodnout volby do EP u nás. Nejprve to Rakušan prezentoval jako údajný úspěch našeho předsednictví, po trialogu se však v Radě ministrů zdržel. Proč? Nyní když se to odhlasovalo v EP, tak Rakušan a Fiala říkají, že to je skvělá zpráva, europoslanci vládních stran však většinově byli proti. Proč? Co to je za komunikaci 5koalice? Takže ve Sněmovně pod tlakem Babiše, bude Fiala a Rakušan říkat, jak je to výborná dohoda a v televizních debatách budou Vondra, Zdechovský a Kolaja přitakávat Dostálové, jak je to špatně? Tohle myslí 5koalice vážně?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuju za dotazy! Upřímně, taky postup 5K nechápu. Stávající podoba migračního paktu je to nejlepší, čeho šlo v rámci EU momentálně dosáhnout (žádné povinné přesídlování uprchlíků, přenesení prvních kontrol na třetí země atd.). Svým způsobem jde o vítězství kritiků dosavadních pravidel, tedy i Česka. Proč to 5K nevidí a hroutí se před nájezdem ANO, to se musíte ptát u nich:)

12. 4. 2024
Ptá se: Adri (asistentka Báry)

Dobrý den, v jaké politické frakci v EP skončí hnutí STAN? Včera jsem viděla fotku Danuše s Manfredem Weberem, opravdu liberální STAN míří do konzervativní EPP? Takže Danuše bude bok po boku se Zdechovským?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a díky za dotaz! STAN se ještě nerozhodl, kam půjde. Váhá mezi EPP a liberály. Rozhodnutí padne po eurovolbách. Osobně tipuji, že že STAN/Danuše Nerudová půjde k EPP, protože nebudou chtít sedět s ANO u liberálů.

12. 4. 2024
Ptá se: Franta Cerha

Dobrý den, mohla byste prosím popsat působení ODS ve frakci ECR? Co to je za spolek? Chápal jsem spojenectví s britskými Toryi, ale ti jsou pryč a četl jsem, že by mohla tato frakce posílit a sejít se v ní Orbán, Kaczynski, Zemmour, Meloni. To jsou fašisti? Nebo co to je za spolek?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den Františku, nositeli stejného jména jako hlavní poradce premiéra Fialy:) ODS spoluzaložila ECR a předsedala jí v minulosti. Teď tam hraje druhé, resp. třetí housle (prim mají Poláci a Italové). Strana Giorgie Meloniové tam už právě je, stejně jako jeden europoslanec od Erica Zemmoura. Orbán ne. Má zájem do ECR vstoupit, rozhodnou o tom (opět) Italové a Poláci po eurovolbách. Je to spolek často odmítačů EU a - v případě PiS - katolických fanatiků 19. století. Fašisti to nejsou, to je nesmysl.

12. 4. 2024
Ptá se: Honza Janoušek

Dobrý den, paní Šafaříková,
nejdřív chci poděkovat za tento participativní přístup 👏
Pak se chci zeptat, zda v médiích není na škodu, že v diskuzích není více zastoupen hlas strany Zelených, proč jsou zvané strany jako Motoristé, Přísaha, Socdem nebo pomalu i lidovci, kteří mají podobný potenciál jako Zelení. Když už tam nejsme, tak prosím o otázku na to, jak chtějí strany řešit klimatickou krizi. Zda to vůbec jako krizi vnímají, zda to je pro ně téma nebo jen tzv. zelená propaganda.
Děkuji a srdečně zdravím,
Honza Janoušek

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji do dotaz. Nepřísluší mi odpovídat za ostatní média. Aktuálně.cz Motoristy, Přísahu... nezve. Klimatická krize: jen z pouhé četby domácího zpravodajství je zřejmé, že většina stran to považuje za "zelenou propagandu" nebo přinejlepším opruz, který nechtějí řešit. Já to nepovažuju za škodu, ale za chybu. Klimatická krize nepočká, až si o ní český politik něco přečte.

12. 4. 2024
Ptá se: Monika Malá

Četla jsem předpovědi, že ve volbách dojde napříč Evropou k velkému úspěchu pravice, včetně radikálních pravicových a populistických stran, na úkor těch levicovějších a zelených. Myslíte si to taky? Jaká je ohledně toho nálada v Bruselu?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji! Ano, populistická a krajní pravice má ve volbách hodně posílit, ukazují to už nějakou dobu různé průzkumy. Samotný EP je v tom ale druhotný, skutečný problém by nastal, kdyby se k moci v několika (velkých) zemí EU dostala krajní pravice a začala fakticky, bez korekce koaličních stran, vládnout.

12. 4. 2024
Ptá se: Anna Kolářová

Do jaké míry podle vás naši europoslanci splňují fakt, že mají jednat za všechny občany EU - nezávisle na státu, ze kterého oni sami pocházejí. Drží se europarlamentních frakcí, nebo zájmů Česka?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji! Svojí otázkou staví frakce a zájmy Česka do protikladu, což tak ale nemusí být, resp. většinou to tak není. Čeští MEPs se většinově chovají standardně, tj. dodržují linii frakce. Když je na stole něco, co je považováno za český zájem (auta se spalovacími motory), hlasují podle toho. Postupují tak i ostatní MEPs.

12. 4. 2024
Ptá se: Karel Šlehofer

Dobrý den,
přijde vám, že se lepší komunikace ze strany europoslanců směrem k voličům o tom, co přesně EU dělá, co projednává, čím prospívá ČR? Nebo je tahle komunikační aktivita jen kolem eurovoleb? Předem díky a krásný den.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za dotaz! Alespoň můžu jednou napsat něco pozitivního!:) Komunikace MEPs se totiž zlepšuje. Je samozřejmě otázka, jestli jsou poslanci/poslankyně vždy v souladu s fakty, ale minimálně se už (většina z nich) snaží o své práci informovat. Před 10-15 lety to tak nebylo (pomohly tu sociální sítě).

12. 4. 2024
Ptá se: Jitka Tomanová

Dobré dopoledne,

myslíte si, že mohou eurovolby ovlivnit volební průzkumy pro parlamentní volby? Jinými slovy, že se vládní strany po eurovolbách například vyděsí, o kolik přišli voličů, a zvýší úsilí, aby získali voliče zpátky? Mají eurovolby podle vás tu moc tohle nějak ovlivnit? Díky. Jitka

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za dotaz! Asi jste měla na mysli, jestli eurovolby nějak ovlivní strategii samotných stran poté. Myslím, že ano. Jednak jsme už zažili, v 2004, že eurovolby vedly ke změně premiéra a obměně vlády. A pak, 5K považuje eurovolby za zkoušku před krajskými volbami na podzim. Tak předpokládám, že se výsledek nějak odrazí v uvažování stran.

12. 4. 2024
Ptá se: Ondřej Holčák

Dobrý den, jak si vysvětlujete, že je mezi voliči taková poptávka po stranách a koalicích, které nabízí pověstný zdravý rozum, jdou vstříc jednoduchým pudům, negativním emocím směrem k Evropě, vymezení se proti eurobyrokracii, proti Green Dealu a proti migrantům? Mám pocit, že tohle chtějí skoro všichni voliči a strany ať již vládní či opoziční jim jdou vstříc, ale konstruktivní návrhy nepřináší skoro nikdo. Složitá řešení lidi jak známo odrazují, ale proč je v Česku takové iracionální kolektivní šílenství marnosti?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji! Myslím, že "zdravý rozum" je reakce na změny okolo nás a množství informací, které se na nás valí. Běžný člověk se přestává orientovat a v téhle přehršli je pak poptávka po jednoduchém řešení ("zdravém rozumu").

 

Právě se děje

Další zprávy