"Nečekané a předčasné úmrtí Davida Sassoliho mě hluboce zarmoutilo. Smrt jej vyrvala z řad těch, kdo věřili v mírovou Evropu, která slouží občanům, pomáhali ji budovat a bojovali za ni," uvedl v kondolenci prezident Mattarella. "Sassoli byl symbolem rovnováhy, lidskosti a velkorysosti. Tyto přednosti vždy oceňovali kolegové ze všech politických směrů a ze všech evropských zemí," stojí v prohlášení premiéra Draghiho.
Bývalý předseda italské vlády Enrico Letta označil Sassoliho na Twitteru za "muže, který měl vizi i pevné principy". "Budu na Davida Sassoliho vzpomínat jako na člověka s vášní, přesvědčeného Evropana, služebníka institucí," napsal expremiér Matteo Renzi. "Budu si vždy pamatovat jeho vůdcovské schopnosti, jeho vášeň i velkorysé přátelství," uvedl další bývalý premiér Paolo Gentiloni, který Renziho v čele vlády nahradil.
Smutek vyjadřují politici prakticky ze všech zemí sedmadvacítky. "Evropa ztratila angažovaného předsedu parlamentu, Itálie moudrého politika a Německo dobrého přítele. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou," řekl německý kancléř Olaf Scholz.
Nizozemský premiér Mark Rutte uvedl, že Sassoli byl politik, který "vždy tvrdě pracoval ku prospěchu Evropy a byl odhodlaným obhájcem jejích hodnot a principů". Španělský premiér Pedro Sánchez ocenil, že italský politik odhodlaně hájil evropskou jednotu i během posledních náročných let poznamenaných pandemií covidu-19. "Vždy se snažil spojovat a nikoli rozdělovat," napsala na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Na Twitteru Sassoliho rodině kondolovali i rakouský kancléř Karl Nehammer, rumunský prezident Klaus Iohannis či prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Vlajky u německého Spolkového sněmu byly staženy na půl žerdi.
Sassoli, který stál v čele Evropského parlamentu od roku 2019, zemřel v noci na dnešek ve věku 65 let.