Posouvat ručičku, či neposouvat? Podívejte se, jak změna času ovlivňuje váš život

Michaela Dvořáková, Gabriela Štvrtňová
8. 9. 2018 20:26
Na základě výsledkůu ankety mezi občany EU se Evropská komise rozhodla navrhnout zrušení střídání času. Pro se vyjádřilo 84 procent respondentů.

Praha - Navrhnout zrušení střídání letního času se zimním se Evropská komise rozhodla na základě výsledků veřejného hlasování, ve kterém to podpořilo 84 procent zúčastněných. Komise v příštích týdnech navrhne členským zemím a Evropskému parlamentu trvalý přechod na letní čas.

Do ankety se zapojilo 4,6 milionu občanů Evropské unie ze všech členských zemí. Zatímco v Česku hlasovalo asi 64 tisíc lidí, nejvíc hlasů odevzdali Němci, a to asi tři miliony. Podle agentury DPA většina respondentů preferuje zachování letního času po celý rok.

"Mně se zdá, že ani jedno řešení není ideální, vede mě to tak k tomu, že možná je ten dnešní stav řešení," řekl ekonom a europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer (TOP 09), který je vůči případné unáhlené změně skeptický. Ať už zanechání, či zrušení změny času má nejen dopady na řadu každodenních činností, na něž jsou lidé zvyklí, ale i na energetické úspory, dopravu či kriminalitu. "Je to ale otázka společenská, je třeba se bavit o důsledcích," dodal.

Na českém území se letní čas poprvé použil v letech 1915 a 1916 v době první světové války. Později se obnovil za druhé světové války v roce 1940, používal se ale jen devět let. Po energetické krizi kvůli mrazům na začátku roku 1979 se zavedl potřetí. Do roku 1995 trval letní čas šest měsíců. Od dalšího roku se prodloužil o jeden měsíc, nyní je shodný se směrnicemi Evropského parlamentu a Evropské rady.

Foto: Thinkstock

Efektivní využívaní slunce

Podle Luďka Niedermayera (TOP 09) je hlavní otázkou v debatě o zrušení či zachování střídání času především hospodaření se zdrojem světla. "Mně připadá, že lidi tradičně přizpůsobovali fungování tomu, jak se vyvíjí počasí, tedy jak se vyvíjí východy a západy slunce," řekl europoslanec.

Zavedení letního času tak podle svých slov vnímá jako "snahu efektivně využívat dobu, kdy je světlo". Jedná se podle něj o otázku kvality života. Niedermayer dále dodává, že jako rodič vidí přidanou hodnotu střídání času i v tom, že po práci může být s dětmi venku, pokud je ještě světlo. "U zafixovaných věcí, jako je fungování škol, mi připadá příjemnější protrpět dvakrát za rok tu změnu než se utápět v příliš brzkých rozbřescích nebo mít v zimě hluboké tmy," uzavřel Niedermayer.

 

Právě se děje

Další zprávy