Kauza kolem Dlabajové bobtná. Vlivná organizace žádá prošetření von der Leyenové

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
26. 2. 2024 18:01
Kauza, v jejímž středu se ocitla česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezařazená, donedávna za ANO), nekončí. Politička měla na dosah strategickou funkci v Bruselu, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ji ale navzdory výsledku výběrového řízení přidělila jinému kandidátovi.
Europoslankyně Martina Dlabajová.
Europoslankyně Martina Dlabajová. | Foto: Archiv Martiny Dlabajové

Na obranu Dlabajové nyní vystoupila vlivná protikorupční organizace Transparency International. Žádá prošetření, jestli v případě jmenování Markuse Piepera speciálním unijním zmocněncem pro malé a střední podniky nebyl porušen etický kodex Evropské komise a pravidla o střetu zájmů.

Zasloužilý europoslanec Pieper je členem německých křesťanských demokratů z CDU stejně jako šéfka komise von der Leyenová a lídrem všech europoslanců za tuto stranu. Ve výběrovém řízení skončil Pieper třetí. Na českou europoslankyni ztrácel čtyřicet procent a na druhou, Švédku Annu Stellingerovou, třicet. Přesto von der Leyenová jmenovala vyslancem pro malé a střední podniky v EU na konci ledna právě svého kolegu.

Foto: EU

Transparency International to označila za důvod k "vážným pochybám o férovosti výběrového řízení". Jmenování slabšího kandidáta, v jehož případě se pominul i závazek instituce dávat šance zástupcům menších států a úspěšným ženám, podle organizace naznačuje mocenské rozhodnutí von der Leyenové kvůli jejímu vlastnímu prospěchu. 

Von der Leyenová se uchází o druhý mandát v čele Evropské komise a podpora domovské CDU, rozhodující síly na evropské pravici, pro ni byla důležitá. Souhlas s druhým mandátem získala na stranickém sjezdu CDU v Berlíně minulý týden. 

"Nedůvěryhodný proces"

Šéf bruselské pobočky Transparency International Nick Aiossa řekl, že v nejlepším případě šlo o "vysoce nedůvěryhodný proces". V nejhorším o případ střetu zájmů, kdy předsedkyně komise dala lukrativní místo spolustraníkovi "s jasným osobním záměrem". Pieper bude pobírat dvacet tisíc eur měsíčně (asi půl milionu korun). "Žádáme proto nezávislé vyšetření této nominace s ohledem na možné porušení etického kodexu komise," vyzval Aiossa.

Evropská komise už minulý týden poté, co na povrch vyplavaly první detaily o výběrovém řízení, prohlásila, že místo nemusí získat vždy ten nejlepší. "Volba je výsledkem procesu v celé jeho šíři, nejen odrazem doporučení odborných porot," reagoval mluvčí von der Leyenové Eric Mamer na novinářské dotazy. 

Apel Transparency International komise nekomentovala. Formálně se jím nemusí zabývat. Von der Leyenová by musela reagovat, kdyby ji dostala pod tlak politická skupina, jejíž podporu také bude potřebovat. V tomto případě evropských liberálů, k nimž Dlabajová patří. 

Ti se však zatím neozvali s protestem proti výsledku, který odstavil jejich uchazečku. Liberální frakce Renew má nové vedení a po odchodu Stéphana Séjourného na post francouzského ministra zahraničí řeší svoje interní záležitosti.

"Martina Dlabajová má nezpochybnitelnou reputaci v oblasti malých a středních podniků. Očekáváme od komise, že s takovou expertizou náležitě naloží," sdělila nová šéfka frakce Valérie Hayerová na dotaz Aktuálně.cz. "Administrativními pochybeními se zabývá unijní ombudsmanka a předpokládáme, že bude v případě potřeby jednat," dodala. 

Případ sledujeme, zní z české vlády

Věc by mohla problematizovat národní, tedy česká delegace uvnitř liberálů. Tou jsou europoslanci za Babišovo ANO. S ním se ale Martina Dlabajová, stejně jako její kolegyně Dita Charanzová, loni po devíti letech veřejně rozešla kvůli názorovým neshodám o směřování hnutí.

"Já tu nominaci jako téma zvedat nebudu. Nemám k tomu důvod," potvrdil Aktuálně.cz Ondřej Knotek, šéf europoslanců za hnutí ANO. "Martina Dlabajová už není naše. V Renew máme x dalších tváří, které se věnují malým a středním podnikům," pokračoval Knotek.

Ozvat by se mohla i česká vláda, která má podporu úspěšných Čechů a Češek jako jednu ze svých priorit ve vztahu k EU. Koalice ale o "kauze Dlabajová" ještě nemluvila a není jasné, zda bude. 

Kritikou postupu v případu bývalé poslankyně za ANO by si mohla zbytečně znepřátelit klíčovou spojku. Von der Leyenovou bude vláda potřebovat, až přijde na řadu rozdělování portfolií pro nové eurokomisaře a německá politička bude potvrzena v čele komise. "Sledujeme ten případ," řekl pouze ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). 

 

Právě se děje

Další zprávy