Fico byl spolu s bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem minulý týden obviněn mimo jiné ze zločinného spolčení, kterého se měl dopustit v období před volbami 2020. Poškozenými jsou kromě jiných bývalý slovenský prezident Andrej Kiska a expremiér, nyní ministr financí, Igor Matovič. Podle slovenských médií šlo o zneužívání policie a finanční správy na hledání "špíny" na zmíněné politiky, kteří byli v té době v opozici.
Kaliňáka, který se nyní živí jako advokát, policie zadržela. Poslance slovenské Národní rady Fica stíhá zatím na svobodě. Ještě tento týden by měl ale slovenský parlament rozhodovat o tom, zda vyhoví žádosti prokuratury o jeho vazební stíhání.
Zatímco vedení policie označilo svůj zákrok za výsledek několikaleté práce, Robert Fico to považuje za útok s cílem ho politicky zlikvidovat. Píše o tom v dopise adresovaném šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi, lídryni Evropského parlamentu Robertě Metsolaové, německému kancléři Olafu Scholzovi a dalším několika desítkám představitelů.
"Obracím se na vás jako bývalý trojnásobný předseda vlády Slovenské republiky, který se spolu s vámi nebo vašimi předchůdci deset let zabýval závažnou agendou Evropské rady. Dva roky jsem také jako předseda nejsilnější opoziční strany upozorňoval na hrubé zneužívání trestního práva na Slovensku k likvidaci opozice," začíná svůj dopis Fico (celé jeho znění naleznete na konci článku na webu SME).
Zmiňuje v něm svoje obvinění z 20. dubna tohoto roku a tvrdí, že je "absurdní" a "vykonstruované".
"Události na Slovensku jsou alarmující, vláda ztratila veškerou důvěru veřejnosti, a proto se rozhodla zlikvidovat opozici prostřednictvím trestního práva," pokračuje Fico a žádá: "Uvítal bych, kdybyste v rámci svých náročných povinností věnovali pozornost dění na Slovensku."
Dopis a antidopis
Tím to ale se vzkazy evropským politikům nekončí. Skupinu devíti slovenských europoslanců vesměs za lidovce a Progresivní Slovensko to přimělo napsat konkurenční dopis von der Leyenové, Michelovi a dalším evropským představitelům, ve kterém se proti Ficově tvrzení vymezují.
"Zásadně odmítáme vyjádření Roberta Fica o zpolitizování obvinění," píší europoslanci. "Jsme přesvědčeni o tom, že (obvinění) je důkazem fungování právního státu a důkazem funkčnosti institucí, které mají plnit svoje povinnosti bez ohledu na politické garnitury."
"Může to působit komicky, ale chtěli jsme dát najevo, že máme jiný názor než Robert Fico. My jsme ten první krok neudělali," řekla pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny k dopisům signatářka a lidovecká europoslankyně Miriam Lexmannová.
Mluvčí Evropské komise a europarlamentu potvrdili, že instituce dopisy dostaly. Jejich šéfové na ně dosud neodpověděli. Komise jen sdělila, že národní vyšetřování administrativa nikdy nekomentuje.
Fica se nezastala ani jeho domovská socialistická frakce v Evropském parlamentu, v níž sedí tři europoslanci za Směr. Fico původně plánoval přijet osobně do Bruselu tento týden, cestu však odložil.
Kritika Jourové
V kampani na svoji obranu ale Fico nepolevuje. Ve videu, které v pondělí umístil na Facebook, zkritizoval českou komisařku Věru Jourovou. Šéfa Směru popudilo, že se Jourová v debatě zastala slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, o které Fico mluví jako o "americké agentce".
"Ale ani jednou (Jourová) nereagovala na totální rozklad spravedlnosti na Slovensku, byť to je v popisu její práce," prohlásil Fico na adresu místopředsedkyně Evropské komise, která je zodpovědná za transparentnost a hodnoty EU.
"Chci proto požádat českou komisařku, aby se věnovala svojí královsky placené práci," vzkázal ji Fico. Věra Jourová na to stručně reagovala tak, že komise nemůže zasahovat do jednotlivých případů a celkovou situaci na Slovensku monitoruje.