Co do rovnosti žen a můžu na pracovním trhu na tom podle Stelzerové Česko není v porovnání s dalšími státy EU zrovna nejlépe. Evropský institut pro rovnost žen a mužů nás zařadil na 22. místo z 27 zemí.
"Příčinou je nízká participace žen s malými dětmi na trhu práce či nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Jednoduše řečeno, čím více diverzity na trhu práce a v rozhodování, tím více ekonomicky stabilní je i daná země," vysvětluje šéfka ženské lobby.
Největším odpůrcem je podle ní strach z neznámého. "Ve chvíli, kdy začneme s lidmi mluvit o jejich osobních zkušenostech, zjistíme, že všichni zažíváme podobné situace a jsme v zajetí podobných předsudků a stereotypů," vysvětluje Stelzerová.
Pro posun k větší rovnosti je podle ní důležitá nejen k tomu směřující výchova dalších generací, ale nutná je i politická podpora, aby se situace ve společnosti zlepšila. A právě ta u nás podle Stelzerové stále chybí.
"Na evropské úrovni je toto téma považováno za jedno z důležitých pro rozvoj demokratické společnosti a klade se na něj větší důraz. Proto Evropská komise připravuje nové směrnice, které by měly přispět ke zlepšení a srovnání podmínek a příležitostí napříč státy EU. Jedná se například o platovou transparentnost, směrnici na podporu obětí sexuálního násilí a domácího násilí či směrnici Work Life Balance, podporující péči obou rodičů," dodává odbornice.
Poslanci Evropského parlamentu v prosinci vyzvali členské státy EU, aby zavedly konkrétní opatření k posílení přístupu žen na pracovní trh a snížení nerovnosti v odměňování mužů a žen. Zároveň vyzvali šestici členských zemí EU, včetně Česka a Slovenska, aby ratifikovaly takzvanou Istanbulskou úmluvu.