Evropa dala za irácká rukojmí miliony

Lenka Málková
22. 5. 2006 13:39
Londýn - Výkupné za své občany v Iráku neplatíme, tvrdily evropské státy. Francie, Itálie a Německo však přesto tajně vyplatily iráckým únoscům miliony dolarů.
Foto: Reuters

Zprávu zveřejnil britský deník The Times s odkazem na informace irácké strany.

Dokumenty iráckých bezpečnostních složek, které při vyjednávaní o osudu rukojmích hrají hlavní roli, usvědčují evropské vlády, že v uplynulých 21 měsících vyplatily iráckým únoscům od dvou do deseti milionů dolarů za osobu.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Kolik zaplatily:

Francie: 25 milionů dolarů

  • Florence Aubenasová byla držena 157 dní. Propuštěna byla až poté, co francouzská vláda únoscům v červnu 2005 vyplatila výkupné ve výši 10 millionů dolarů
  • Christian Chesnot a Georges Malbrunot byli propuštěni v prosinci 2004 po zaplacení 15 milionů dolarů.

Itálie: 11 millionů dolarů 

  • Giuliana Segrenaová byla propuštěna po měsíčním věznění v březnu 2005.Řím zaplatil výkupné 6 milionů dolarů.
  • Dvojice italských žen - Simona Pariová a Simona Torrettaová - byla propuštěna po dvacet dnech v září 2004. Italská vláda za ně vyplatila 5 milionů dolarů.

Německo: 8 millionů dolarů 

  • Za osvobození Susanne Ostloffové zaplatil Berlín v listopadu minulého roku 3 miliony dolarů.
  • Rene Braunlich a Thomas Nitzschke jsou posledními propuštěnými Němci. Německá vláda přiznala, že za jejich propuštění v květnu tohoto roku zaplatila 5 millionů dolarů

Británie: nikdy nezaplatila

  • Kenneth Bigley byl na videonahrávce sťat. Stalo se tak 16.listopadu 2004.
  • Ve stejný den byla popravena také Margaret Hassanová.
  • Na jaře tohto roku se podařilo zachránit aktivistu Normana Kembera.

Výkupné podporuje zločin, neplaťte!

Spojené státy a zbylé evropské země chování Francie, Itálie a Německa odsoudily.

Placení výkupného iráckým ozbrojencům podporuje organizovaný zločin v zemi a nabádá ostatní irácké občany k podobnému chování, neslo se z většiny evropských hlavních měst.

"Dohodli jsme se, že výkupné se platit nebude a nyní vidíme, že některé vlády se chovají jinak," prohlásil jeden ze západních velvyslanců v Bagdádu, který si nepřál být jmenován.

Nejčerstvější je případ dvou unesených německých inženýrů, jejichž záchrana stála berlínskou vládu pět milionů dolarů. Informace o výkupném zveřejnil po jejich návratu domů irácký velvyslanec v Německu Hašimi.

Paříž zaplatila nejvíc, následuje Řím a Berlín

Paříž zaplatila během uplynulých dvou let výkupné ve výši 25 milionů dolarů (554 milionů korun), Řím dal 11 milionů dolarů a Berlín osm milionů dolarů. Londýn podle listu za osvobození svých občanů neplatil, ale dával peníze prostředníkům k vyjednávání s únosci.

  • Iráčtí únosci zavraždili rukojmího z USA - ČTĚTE ZDE

Kromě Spojených států, které se jasně staví proti placení výkupného, je to právě Británie, odkud zaznívají nejtvrdší slova.

Foto: Reuters

Britský stínový ministr obrany Liam Fox žádá konec těmto praktikám."Skutečnost, že evropské státy platí výkupné, je velmi znepokojující. Je nutné, aby vlády útokům únosců čelily."

Kritice čelí také Británie

V případě aktivisty Normana Kembera, který byl v březnu unesen spolu se svými dvěma spolupracovníky v centru Bagdádu, zbrzdil opatrný postup Londýna celou záchranou akci.

Naštěstí se trojici mužů podařilo zachránit a neopakovala se tak situace z listopadu 2004. V jeden den byl tehdy v Iráku popraven Kenneth Bigley a poté, co premiér Blair v televizním projevu odmítl zaplatit výkupné za Margaret Hassanovou, také ona. Řada britských organizací přitom chtěla za její záchranu zaplatit.

Únosy na denním pořádku

Podle informací irácké policie dojde denně k únosu až třiceti osob. Západní vlády většinou s iráckou stranou nespolupracují a využívají všech možností k úspěšnému řešení, výkupné nevyjímaje.

Foto: Aktuálně.cz

Evropa se však iráckému nařčení brání. Podle slov evropských představitelů není vždy jasné, jestli oficiální irácké bezpečnostní složky nejsou v přímém kontaktu s ozbrojenými milicemi.

Od britsko-americké invaze v roce 2003 bylo v zemi uneseno na 250 cizinců, z nichž minimálně 44 bylo zabito a 135 zachráněno. Osud zbylých rukojmích není dodnes znám.

  • V Iráku nadále umírají rukojmí - NAJDETE ZDE

Za své rukojmí zaplatily také Turecko, Rumunsko, Švédsko nebo Jordánsko.

Výkupné a evropské vlády:

  • Když byla v červnu 2005 propuštěna Florence Aubenasová, mluvčí francouzské vlády Jean-François Cope prohlásil: "Nedostali jsme žádný požadavek na zaplacení výkupného, proto nebylo nic zaplaceno."
  • 30. ledna tohoto roku byla propuštěna italská novinářka Guiliana Sgrenaová a ministr zahraniční Fini se nechal slyšet, že Řím žádné milionové výkupné nezaplatil.
  • Pouze Německo nepřímo přiznalo, že výkupné za Susanne Osthoffovou zaplatilo. Ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier tehdy pronesl: "Problémem není výkupné, ale debata o jeho vyplacení."
 

Právě se děje

Další zprávy